Série přednášek Františka Palackého

2022: Urs Heftrich

Urs Heftrich, profesor slovanské literární vědy ve Slovanském institutu Univerzity v Heidelbergu, je odborníkem na českou poezii 20. století, kterou také překládá. Básnický překlad je pro Heftricha tvůrčím výkonem na hranici mezi odbornou a uměleckou aktivitou, jejímž zázemím je literární komparatistika. Jeho přednáška se zaměřila právě na toto zázemí převodu uměleckého díla z jedné jazykově-kulturní oblasti do druhé.

Profesor Heftrich je spolueditorem souborné komentované česko-německé edice spisů jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, Vladimíra Holana. Podílí se na ní i jako překladatel, autor podrobných jazykových i meritorních komentářů a doslovů. Edice, která je rozplánována do čtrnácti svazků, vychází od roku 2003 a měla by být uzavřena roku 2030.

Urs Heftrich je rovněž autorem monografií o Otokaru Březinovi (1993), o recepci Friedricha Nietzscheho v Čechách (česky 1999), o Nikolaji Gogolovi (2004) a o nacistické genocidě českých a slovenských Romů (česky 2009). Z české poezie přeložil do němčiny Zahradníčkovy Jeřáby (antologie, 2001), Básně z koncentračního tábora Josefa Čapka (antologie, 2016) a četné jiné autory (mj. J. Ortena, Z. Hejdu, J. H. Krchovského, P. Hrušku, O. Hanuse).

Za svoje překlady získal titul překladatele měsíce v říjnu 2014 (Transstar Evropa), Medaili Karla Čapka (2016) a cenu Premia Bohemica (2017).

Přednášku doprovází recitace veršů Vladimíra Holana a jejich německého překladu v podání Věry Koubové a Urse Heftricha.

 

2017: Christoph Markschie

Inaugurační přednáška se uskutečnila 28. 11. 2017 v budově Akademie věd ČR. Přednášku na téma „Vstup křesťanství do velkého světa. Judaism, Christianity, Gnosticism in Antiquity or describing a landscape without traditional maps“ pronesl prof. Christoph Markschies (Humboldt-Universität zu Berlin). Prof. Markchies hovořil o křesťanství od konce 1. do 3. století, kdy ještě nebylo jasné, zda se stane rozhodujícím duchovním proudem tehdy (z našeho hlediska) známého světa.

Nestihli jste dubnovou přednášku?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.

Tomáš Petráček: Alois Musil jako vědec a učenec