Bolzanova přednáška Martina Reese: The World in 2050 and Beyond (9. června 2021)

/ 30.05.2021 /

Učená společnost České republiky srdečně zve už na třetí ze série přednášek Bernarda Bolzana:

Profesor Lord Martin Rees

The World in 2050 and Beyond

středa 9. června 2021, 17 h

živě na YouTube:  http://rees2021.jdem.cz

Naše Země existuje 45 milionů století, ale nyní poprvé má jeden druh – my lidé – budoucnost planety ve svých rukou. Pokroky v biotechnologii, robotice a umělé inteligenci, budou-li využívány moudře, nám mohou pomoci rozvíjet svět a překonat hrozby, jimž lidstvo čelí.  Ale musíme se vyhnout dystopickým rizikům. Jsou dvojího druhu. První je dáno naší stále hlubší „stopou“ na Zemi: tlak rostoucí a náročnější populace nebezpečně ohrožuje klima a vede ke ztrátě biodiverzity. Druhé riziko představují technologie mocné tak, že i malé skupiny mohou omylem nebo úmyslně způsobit katastrofu globálních rozměrů. Další pokroky kosmické vědy lidstvu dovolí zkoumat Sluneční soustavu i vzdálenější oblasti, roboti a umělá inteligence budou pátrat po důkazech mimozemského života. Ale pokud nebudeme pečovat o svou rodnou planetu, žádnou „planetu B“ k dispozici nemáme.

Přednáška bude v angličtině.

Pozvánka (PDF)

Prof. Lord Martin Rees

Jeden z nejznámějších světových kosmologů a astrofyziků. Od r. 1995 je patnáctým Královským astronomem Spojeného království. Působí na Trinity College univerzity v Cambridge (děkan v letech 2004–2012). V letech 2005–2010 byl prezidentem Královské společnosti. Je členem Sněmovny lordů, v roce 2005 mu byl udělen titul Baron Rees of Ludlow. Je členem řady zahraničních akademií, mj. je zahraničním členem Učené společnosti ČR. Kromě téměř 500 odborných článků napsal mnoho článků o vzdělávání, kosmickém výzkumu, kontrole zbrojení a mezinárodní spolupráci ve vědě. Je autorem deseti knih, nejnovější nese název On the Future: Prospects for Humanity.

Martin Rees, zahraniční člen Učené společnosti, přednášel v květnu 2015 na XXI. valném shromáždění v Karolinu. (Snímek Stanislav Vaněk)

« zpět

Novinky

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.

03.05.23

Odešel prof. Josef Jařab, zakládající člen Učené společnosti

Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 85 let profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.. Byl prvním porevolučním rektorem Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1997), patřil také k zakládajícím členům Učené společnosti České republiky.