Krásné společenské stroje II: brněnská diskuse o umělé inteligenci

/ 09.10.2023 /

Učená společnost ČR, Masarykova univerzita a její výzkumné centrum RECETOX zvou na veřejnou diskusi:

Krásné společenské stroje II

horizonty umělé inteligence v diskusi čtyř světových expertů

úterý 31. října 2023, 16 h

Mendelův refektář Augustiniánského opatství
Mendlovo náměstí 157/1 , Brno

diskutovat budou:

  • Ján Antolík (MFF UK Praha)
  • Jan Černocký (FIT VUT Brno)
  • Stanislav Fořt (ex Stability AI, Anthropic, Google)
  • Martin Schmid (MFF UK Praha, EquiLibre Technologies)

Vstup volný. Máte-li zájem o účast, vyplňte prosím jednoduchý registrační formulář.

Diskuse navazuje na pražskou panelovou diskusi Krásné společenské stroje: umělá inteligence a algoritmická teorie her (YouTube).

Ján Antolík, Ph.D.

Působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde vede výzkumnou skupinu zaměřenou na počítačové modelování mozku. Vystudoval umělou inteligenci na Univerzitě Karlově a na Kansas State University. Doktorát obdržel na University of Edinburgh v oboru neuroinformatika. Poté absolvoval řadu projektů v oblasti výpočetních neurověd jako postdok na University College London, v CNRS ve Francii a v Institut de la Vision v Paříži. Jeho hlavním zájmem je rozluštit, jak je vizuální informace transformována různými fázemi zpracování, které vyústí v naše každodenní vizuální vnímání světa kolem nás. Těmito znalostmi pak přispívá k vývoji nové generace neuro-protetických systémů pro obnovu zraku.

Prof. Dr. Ing. Jan Černocký

Je absolventem VUT v Brně (Ing.) a Université Paris Sud (Ph.D.). Působí jako profesor a vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií na FIT VUT v Brně. Roku 1997 založil výzkumnou skupinu Speech@FIT věnující se mluvené řeči – ta je v současnosti jedním z klíčových světových hráčů v oboru. Věnuje se výzkumu, managementu a popularizaci technik pro rozpoznávání řeči, rozpoznávání mluvčího, identifikace jazyka a dalších, které souhrnně označuje jako „dolování dat z řeči“ a které spadají pod populární termín „umělá inteligence“. Vedl a vede řadu projektů financovaných z České republiky, Evropské unie i amerických agentur DARPA a IARPA. V roce 2006 spoluzakládal firmu Phonexia s.r.o.

Stanislav Fořt, Ph.D.

Studoval na University of Cambridge a na Stanford University, kde získal doktorát. Pracoval v Google Brain a DeepMind, působil také ve startupech Anthropic a Stability AI. Jeho hlavním zájmem je umělá inteligence, vývoj a výzkum velkých jazykových modelů. Zajímá ho také využití strojového učení pro řešení problémů z kvantové fyziky a astrofyziky.

Martin Schmid, Ph.D.

Je CEO a spoluzakladatel EquiLibre Technologies, která vyvíjí umělou inteligenci pro algoritmický trading. Bývalý vedoucí vědecký pracovník ve společnosti Google DeepMind, kde vedl tým projektu Player of Games, kombinující DeepStack a AlphaZero. Pracoval v IBM Watson, kde se jeho výzkum zaměřoval na kombinaci strojového učení a zpracování přirozeného jazyka. Je jedním z hlavních autorů programu DeepStack, prvního počítačového programu, který porazil profesionální lidské hráče v no-limit pokeru. V současné době také působí jako odborný asistent na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde se jeho výzkum soustředí na teorii her a reinforcement learning.

Pozvánka ke stažení (pdf)

« zpět

Novinky

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.

15.11.23

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu v Česku, kterou zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

13.11.23

Učená společnost se připojuje k výzvě odsuzující antisemitismus

Prof. David Jan Novotný z FSV UK a dr. Věra Tydlitátová z FF ZČU zformulovali výzvu kolegům, v níž varují před narůstajícím antisemitismem a prosí kompetentní instituce, aby předsudečné nenávisti čelily všemi zákonnými prostředky. Rada Učené společnosti se k této výzvě připojuje.