Nositel Nobelovy ceny Reinhard Genzel bude přednášet v Praze

/ 23.03.2023 /

Praha, 20.– 21. 4. 2023 

prof. Reinhard Genzel 

Reinhard Genzel je německý astrofyzik, spoluředitel Ústavu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku, profesor na Mnichovské univerzitě (Ludwig-Maxmilians- Universität München) a emeritní profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy mu spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem byla v roce 2020 udělena Nobelova cena za fyziku.

V dubnu bude hostem Učené společnosti České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Navštívit můžete dvě jeho přednášky a diskusi (vše v angličtině).

Prof. Reinhard Genzel, foto Derek Henthorn, Max Planck Gesellschaft

čtvrtek 20. 4. 10:00 

diskuse

Supermassive Black Hole in the center of the Milky Way 

Zelená posluchárna rektorátu Univerzity Karlovy Celetná 20, Praha 1 

Diskuse o infračervené astronomii, o budování astronomických přístrojů, o hvězdách obíhajících kolem objektu Sgr A* a o obecné relativitě.


čtvrtek 20. 4. 14:00 

Bolzanova přednáška Učené společnosti 

A Forty Year Journey

Evidence of the supermassive black hole in the center of the Milky Way

Modrá posluchárna rektorátu Univerzity Karlovy Celetná 20, Praha 1 

O postupném odhalování projevů existence velmi hmotné černé díry ve středu naší galaxie v pozorování, která byla umožněna klíčovými průlomy v experimentální/pozorovací astronomii od adaptivní optiky přes citlivé detektory po optickou interferometrii.

Přednášku pořádá Učená společnost České republiky s finanční podporou Karla Janečka.


pátek 21. 4. 9:00 

přednáška 

Galaxies and Massive Black Holes 

Posluchárny T1 a T2 Matematicko-fyzikální fakulty UK V Holešovičkách 747/2, Praha 8

O pokroku našich znalostí o vývoji galaxií a o důkazech existence masivních černých děr v galaktických středech, které ukazují pozoruhodný příběh „společné evoluce“ galaxií a velmi hmotných černých děr.


Ke stažení:

  • plakát (CZ, EN)
  • pozvánka na Bolzanovu přednášku (CZ, EN)

« zpět

Novinky

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.

15.11.23

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu v Česku, kterou zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

13.11.23

Učená společnost se připojuje k výzvě odsuzující antisemitismus

Prof. David Jan Novotný z FSV UK a dr. Věra Tydlitátová z FF ZČU zformulovali výzvu kolegům, v níž varují před narůstajícím antisemitismem a prosí kompetentní instituce, aby předsudečné nenávisti čelily všemi zákonnými prostředky. Rada Učené společnosti se k této výzvě připojuje.