Omezení studentských soutěží? Stanovisko Rady Učené společnosti k záměrům MŠMT

/ 24.08.2020 /

Se znepokojením sledujeme současnou diskusi o možném omezení oborových soutěží na základních a středních školách. Učená společnost uděluje každý rok ceny nadaným studentům, z nichž velká většina prošla často i několika z těchto soutěží. Tyto aktivity dokážou nadanou mládež motivovat a nasměrovat její zájem k mnoha vědním oblastem. Oborové soutěže se ale nedotýkají pouze skupiny mimořádně nadaných. Díky úsilí stovek pedagogů z celé republiky se do nich mohou každoročně zapojit desítky tisíc studentů, pro které tyto soutěže představují jeden z mála způsobů, jak už na škole získat zkušenosti s jejich budoucím oborem.

V minulých dnech se ukázalo, že v rámci připravovaných pravidel pro příští školní rok neplánuje MŠMT vyhlášení značné části těchto soutěží pro nadcházející školní rok. Chápeme snahu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky minimalizovat rizika spojená se současnou epidemiologickou situací. Plošná preventivní opatření vůči celostátním oborovým soutěžím bez ohledu na jejich specifika a aktuální epidemiologickou situaci v době jejich konání však považujeme za unáhlená. Použití podobně plošného přístupu v oblasti sportu by odpovídalo například roční pauze celé profesionální sportovní ligové soutěže, což je v současné době jen stěží představitelné.

Vedle aktuálního negativního dopadu bude navíc po ročním výpadku velmi obtížné celý ekosystém soutěží obnovit do původní podoby a rozsahu. Výrazné omezení oborových soutěží tak může narušit jednu z funkčních součástí našeho školství a dlouhodobě tak poškodit základní i aplikovaný výzkum v České republice.

S plným vědomím významu protiepidemických opatření proto věříme, že lze nalézt kompromis, který zajistí bezpečný průběh soutěží a minimalizuje dopad těchto opatření na kvalitu vzdělávání v naší zemi.

Za Radu Učené společnosti České republiky:
prof. Mgr. Pavel Jungwirth, DSc. - předseda
prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. – 1. místopředseda
prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. – 2. místopředsedkyně
prof. MUDr. Michal Anděl, CSc. – vědecký tajemník
prof. PhDr. František Čermák, DrSc.
RNDr. Šárka Nečasová, DSc.
RNDr. Ivo Starý, CSc.

« zpět

Novinky

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.

03.05.23

Odešel prof. Josef Jařab, zakládající člen Učené společnosti

Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 85 let profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.. Byl prvním porevolučním rektorem Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1997), patřil také k zakládajícím členům Učené společnosti České republiky.