Otevřený dopis Učené společnosti

/ 03.10.2011 /

                                                                                                                          V Praze, 3. 10. 2011
Mgr. Josef Dobeš
Ministr
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 7
118 12 Praha 1


Vážený pane ministře,

v době, kdy poněkud utichl mediální zájem o kauzu Bátora a kdy by se mohlo zdát, že jste problém vyřešil personální rošádou, je čas na tichý, ale důrazný hlas, který by Vám připomněl, že se mýlíte. Jsme vysokoškolští pedagogové a vědci, kterým leží na srdci důvěryhodnost Ministerstva školství a kteří jasně vidí, že setrvání pana Ladislava Bátory na MŠMT tuto důvěryhodnost snižuje k nule. Člověk, který kandidoval za xenofobní Národní stranu, aktivně se účastnil rasistických demonstrací  a antisemitských přednášek, nemá na instituci zodpovědné za vzdělávání mladých lidí co dělat. Jako členové Učené společnosti ČR Vás proto vyzýváme, abyste konečně upřednostnil dobré mravy a zdravý rozum před případnými politickými obchody, do kterých nevidíme a ani nechceme vidět. Záleží-li Vám na dobrém jménu ministerstva a koneckonců i na Vaší pověsti, zajistěte prosím, aby pan Ladislav Bátora nebyl nadále jakkoli spojován s MŠMT. Pokud se k tomuto kroku odhodláte, nestanete se asi v očích slušných lidí hned hrdinou; možná si alespoň řeknou: „Pozdě, ale přece.“  Což by nakonec nebylo tak špatné ani pro Vás, ani pro tuto zemi.

S přáním, abyste našel odvahu se rozhodnout, a s pozdravem

Jiří Bičák, Jan Bouzek, Petr Čársky, František Čermák, Jaroslav Doležel, Pavel Drábek, Jiří Drahoš, Karel Dušek, Milan Elleder, Miroslav Engliš, Miloslav Feistauer, Miroslav Fiedler, Jiří Forejt, František Foret, Jiří Grygar, Petr Hájek, Eva Hajičová, Martin Hampl, Jaroslav Haslinger, Ivan Hlaváček, Pavel Hobza, Martin Hof, Jaroslav Holeček, Pavel Holländer, Josef Humlíček, Helena Illnerová, Zdeněk Jirák, Pavel  Jungwirth, Tomáš Jungwirth,  Jana Jurečková, Jan Konvalinka, Jiří Komárek, Oldřich Kowalski, Pavel Kratochvíl, Svatopluk Krupička, Michal Křížek, Jaroslav Kurzweil, Jan Květ, Julius Lukeš, Vladimír Mareček, Pavel Martásek, Ivo Možný, Jiří Musil,Vojtěch Novotný, Václav Pačes, Jan Palouš, Jaroslav Pánek, Luboš Perek, Mojmír Petráň, Miloslav Petrusek, Karel Procházka, Petr Pokorný, Aleš Pultr, Petr Pyšek, Ivan Raška, Blanka Říhová, Vladimír Sklenář, Jaroslav Smítal, Pavel Spunar, Luboslav Stárka, Eva Syková, Jiří Šponer, Zdeněk Šroubek, Jan Štěpán, Karel Štulík, Helena Tlaskalová-Hogenová,Karel Ulbrich, Jaroslav Vacek, Bedřich Velický, David Vokrouhlický, Petr Vorel, Boris Vyskot,František Vyskočil, Jiří Wiedermann, Jan Závada, Alexander Ženíšek

Článek v MF Dnes 13. 10. 2011:

« zpět

Novinky

25.03.23

Financování vysokého školství: podpora prohlášení České konference rektorů

Česká konference rektorů vyjadřuje hluboké znepokojení nad aktuálním stavem financování vysokého školství. Rada Učené společnosti ČR její prohlášení podporuje. Podíl vysokých škol v kapitole financí MŠMT klesl z 18 % v roce 2010 na 12 % v roce 2021. Akademické prostředí přestává být konkurenceschopným, což reálně vede k odlivu mozků z vysokoškolského prostředí.

23.03.23

Nositel Nobelovy ceny Reinhard Genzel bude přednášet v Praze

Německý astrofyzik Reinhard Genzel získal v roce 2020 spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem Nobelovu cenu za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy. Ve dnech 20.–21. dubna bude mít o cestě k tomuto objevu dvě přednášky a jednu veřejnou diskusi.

06.03.23

Panelová diskuse: Gender a rovnost ve vědě – co ji podrývá a co jí prospívá?

Učená společnost České republiky a Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR srdečně zvou na panelovou diskusi o rovnosti ve vědě: úterý 21. března 2023, 16 h, v budově Akademie věd na Národní třídě nebo online.