Pozvánka ke sledování online přednášek Zdeňka R. Nešpora a Martina Prudkého

/ 10.11.2021 /

Přednášky se uskuteční v budově Akademie věd ČR, vzhledem k neradostné epidemické situaci zveme k jejich sledování online na YouTube: https://bit.ly/svate-valky

Úterý 16. listopadu, 16 h

Současné náboženské konflikty

Předpoklady a mnohdy i tužby sekularistů se nenaplnily, náboženství v moderním světě nezaniklo, a přestože dochází k řadě jeho proměn, je neméně vitální než kdykoli dřív. Různé podoby religiozity mají zásadní význam i v silně odcírkevněných (západo)evropských společnostech, i zde je religiozita – nebo přinejmenším některé její podoby – trvale a opět věcí veřejnou. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, proč tomu tak je, a ukázat nejdůležitější formy a projy religiozity v současném světě. Včetně jejich vzájemných konfrontací a konfliktů, protože se nenaplnily ani představy a tužby některých věřících, že náboženství – či jeho odstranění – povede k vzájemnému bratrství a humanitě. Přednášející si troufne naznačit i to, jak současným náboženským konfliktům alespoň částečně předcházet.

Prof. PhDr. Zdeněk R. Nešpor, PhD., je historik a sociolog, věnuje se především moderní a současné religiozitě v širších kulturních a společenských souvislostech. Je rovněž hlavním editorem internetové Sociologické encyklopedie a vznikající Religionistické encyklopedie.

 

Tzv. svaté války podle Bible

Biblické tradice měly a dosud mají v okruhu naší evropské civilizace významný vliv, v určitých kontextech bývají vnímány a užívány i jako inspirativní či normativní. Platí to i pro oblast společenských konfliktů a jejich propojení se světem náboženství. Koreferát představí základní rysy konceptu tzv. svatých válek, jak byl znám ve starověkém Orientu, a jeho specifické uplatnění v biblických látkách, zejména v deuteronomistických textech. Smysl a funkce těchto látek v jejich vlastním dějinném kontextu bude odlišena od dějin jejich recepce a od využívání jejich motivů pro nábožensky sakcionované násilí v dějinách a současnosti.

Prof. ThDr. Martin Prudký je český evangelický teolog, biblista-starozákoník a hebraista. Zabývá se otázkami literáního a historického zkoumání biblických textů a problematikou jejich výkladu a kontextuální interpretace.

« zpět

Novinky

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.

03.05.23

Odešel prof. Josef Jařab, zakládající člen Učené společnosti

Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 85 let profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.. Byl prvním porevolučním rektorem Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1997), patřil také k zakládajícím členům Učené společnosti České republiky.