Pozvánka ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D.: Ekonomie a lidská nepozornost

/ 16.09.2021 /

Učená společnost Vás srdečně zve ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D. (CERGE-EI, Praha; Center for Economic and Policy Research, London)Ekonomie a lidská nepozornost. Přednášku je možné sledovat 21. 9. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://matejka.jdem.cz

Pozvánka (PDF)

anotace:

Žijeme ve světě plném informací. Všechna naše rozhodnutí jsou ovlivněna tím, jak jsme schopni informace zpracovávat, vnímat. Jaký oběd si vyberu z dlouhého jídelního lístku? Jak budu investovat z nepřeberného množství příležitostí po celém světě? Jaké zaměstnance různých jmen či ras si vyberu? Co se dozvím o plánech politických stran a jak budu volit? Mohou být opatření v covidové krizi až moc detailní a pro nepozorného člověka matoucí?

Pro studium finančních trhů, diskriminace minorit, fungování demokracie nebo cenové politiky firem je tedy zásadní propojovat existující poznatky ekonomie s vhodným popisem a modelováním našich omezených schopností zpracovávat informace. Jedním z přístupů, které tohle umožňují, je teorie racionální nepozornosti. Používá Shannonovu teorii informace. Každý člověk používá informační kanál omezené kapacity, ale může si vybrat, jaké informace jsou pro něj nejdůležitější, zatímco ostatní ignoruje.

doc. RNDr. Filip Matějka, Ph.D.

Český ekonom, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, doktorát získal z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii. V roce 2015 byl jako první Čech vybrán Evropskou radou pro výzkum mezi sedm evropských ekonomů, kteří na další rozvoj svého dosavadního výzkumu získali grant ERC. Letos na svůj výzkum získal další ERC Consolidator Grant. Od března do června 2020 byl členem Ústředního krizového štábu.

« zpět

Novinky

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.

03.05.23

Odešel prof. Josef Jařab, zakládající člen Učené společnosti

Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 85 let profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.. Byl prvním porevolučním rektorem Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1997), patřil také k zakládajícím členům Učené společnosti České republiky.