Pozvánka na diskusi: Open access – pozitiva a rizika

/ 20.12.2022 /

Učená společnost České republiky srdečně zve na panelovou diskusi

Open access – pozitiva a rizika

středa 11. ledna 2023, 16–18 h

AV ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206

Zoom: osobně zvaní hosté obdrží přístupové údaje krátce před začátkem

YouTube: https://bit.ly/open-access1


Program zahájí krátká přednáška o různých modelech publikování, včetně nového modelu diamond open access:

prof. Daniel Kráľ (Masarykova univerzita): Open access – nejen zlato se třpytí

Následovat bude panelová diskuse na téma open access a jeho zneužívání. Těžištěm diskuse budou problémy, které v poslední době hýbou i českou vědeckou komunitou: predátorské metody publikování, pronikání jejich protagonistů do vědeckých struktur, jak se tomu komunita brání a může bránit ještě lépe, ale i problémy povinných otevřených repozitářů publikací s nedostatečnou ochranou.

Diskutovat budou:

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT MU)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (PF MU)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough Univ., UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF UK)

Moderátorem bude prof. Jan Trlifaj z I. sekce věd matematicko-fyzikálních Učené společnosti, která diskusi organizuje. V závěru bude prostor pro dotazy a připomínky z řad publika.

Pozvánka ke stažení (pdf)

« zpět

Novinky

25.01.23

Ve věku 87 let zemřel prof. Josef Paldus

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v neděli 15. ledna 2023 zemřel po krátké nemoci ve věku 87 let zahraniční člen Učené společnosti prof. Josef Paldus, významný světový chemik, emeritní profesor aplikované matematiky na University of Waterloo v kanadském Ontariu. Věnoval se především kvantové chemii a zejména jejím matematickým aspektům.

12.01.23

Ceny pro středoškolské studenty 2023

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny v kategorii „středoškolský student“ za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Cílem je podpora talentovaných studentů a rozvíjení jejich zájmu o vědu.

12.01.23

Ceny pro vysokoškolské studenty - nominace v plném proudu

Vysokoškolští studenti v bakalářském a magisterském stupni studia se mohou ucházet o ceny určené pro autory či spoluautory originálních výzkumných prací. Uzávěrka nominací je 31. ledna! Do soutěží mohou studenti přihlásit odborný článek, bakalářskou práci, studentskou práci nebo studii vytvořenou výhradně pro účely ceny. Výběrové komise bude hodnotit především originalitu práce a studentův podíl na ní (v případě kolektivního díla).