Pozvánka na veřejnou přednášku Historie chovu starokladrubských koní

/ 07.11.2018 /

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na veřejnou přednášku Ing. Lenky Gotthardové:

Historie chovu starokladrubských koní

Přednáška se koná v úterý 11. prosince 2018 od 17:00 hod. v místnostech 205, 506 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Chov starokladrubských koní má nesmírně dlouhou a bohatou tradici. V Kladrubech nad Labem se chovali koně již v 15. století v éře kladrubských vladyků a později rodu Pernštejnů. Pardubické panství s kladrubskou oboru získal císař Ferdinand I. v roce 1560 a jeho vnuk císař Rudolf II. povýšil toto místo na císařský dvorní hřebčín. Tito koně, tzv. galakarosiéři, tu byli chováni pro ceremoniální účely císařského dvora. Takto zde byli využíváni až do roku 1918. V mezičase si zažili různé peripetie, včetně tří velkých evakuací, ale panovníci a jejich nejvyšší štolbové vždy udělali vše pro jejich záchranu. Nyní žije hřebčín již 100 let v naší zemi pod správou státu a reprezentuje zcela unikátní chov koní na významných tuzemských i zahraničních akcích. V 90. letech minulého století a počátkem nového tisíciletí se vrátil na některé evropské královské dvory.

Ing. Lenka Gotthardová, CSc.
Vystudovala ČZU (VŠZ) v Praze, kde dosud přednáší. Hipoložka, bývalá ředitelka NH Kladruby nad Labem a Hipologického muzea ve Slatiňanech. Starostka Obce Kladruby n. L., autorka odborných publikací a článků o koních (redaktorka časopisu Jezdectví), zakladatelka, dlouholetá viceprezidentka Asociace svazů chovatelů koní ČR a předsedkyně Svazu chovatelů koní Kinských.

Pozvánka (PDF)

« zpět

Novinky

25.03.23

Financování vysokého školství: podpora prohlášení České konference rektorů

Česká konference rektorů vyjadřuje hluboké znepokojení nad aktuálním stavem financování vysokého školství. Rada Učené společnosti ČR její prohlášení podporuje. Podíl vysokých škol v kapitole financí MŠMT klesl z 18 % v roce 2010 na 12 % v roce 2021. Akademické prostředí přestává být konkurenceschopným, což reálně vede k odlivu mozků z vysokoškolského prostředí.

23.03.23

Nositel Nobelovy ceny Reinhard Genzel bude přednášet v Praze

Německý astrofyzik Reinhard Genzel získal v roce 2020 spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem Nobelovu cenu za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy. Ve dnech 20.–21. dubna bude mít o cestě k tomuto objevu dvě přednášky a jednu veřejnou diskusi.

06.03.23

Panelová diskuse: Gender a rovnost ve vědě – co ji podrývá a co jí prospívá?

Učená společnost České republiky a Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR srdečně zvou na panelovou diskusi o rovnosti ve vědě: úterý 21. března 2023, 16 h, v budově Akademie věd na Národní třídě nebo online.