Pozvánka na vyhlášení Ceny za komunikaci změny klimatu 2023

/ 08.11.2023 /

Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky srdečně zvou na vyhlášení Ceny za komunikaci změny klimatu 2023:

středa 15. listopadu 2023, 16.00–18.00 hod.

Kampus Hybernská, Praha 1

Akce bude zároveň živě přenášena na YouTube.

Prosíme, potvrďte Vaši účast vyplněním jednoduchého formuláře.

PROGRAM

16.00 Slavnostní předání Ceny

Libor Grubhoffer, předseda Učené společnosti ČR

Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN pro ČR

Marie Šabacká, laureátka ocenění za rok 2022 a členka nominačního výboru 2023

16.10 Keynote laureát/ka Ceny za rok 2023

16.40 Keynote Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB AV ČR a člen Učené společnosti: Nástrahy a příležitosti komunikace vědy: příklad pandemie covid-19

17.10 Petr Daniš: představení knihy Klima je příležitost

Vojtěch Pecka: Představení knihy Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací

17.30 Neformální diskuse

Programem provází Kateřina Poláková, Česká televize

 

O Ceně

Výroční udílení „Ceny za komunikaci změny klimatu“ v Česku vyzdvihuje důležitost informací a znalostí o změně klimatu pro osvětu, diskusi a řešení zásadního tématu doby. Ocenění je určeno vědcům a expertům za jejich osvětovou činnost. O držiteli/ce rozhoduje nominační výbor složený ze zástupců významných institucí zabývajících se klimatickou změnou. Členství ve výboru je čestné a osobní.

Prvním laureátem Ceny se v roce 2019 stal klimatolog a zástupce ČR v IPCC Radim Tolasz. V roce 2020 byl oceněn Ondráš Přibyla a tým projektu Fakta o klimatu, v roce 2021 bioklimatolog Miroslav Trnka (CzechGlobe/Mendelova univerzita v Brně) a v roce 2022 polární bioložka Marie Šabacká (vedoucí Centra polární ekologie, Přírodovědecká fakulta JČU v Českých Budějovicích). Iniciátorem ocenění bylo v roce 2019 Informační centrum OSN v Praze a od roku 2020 jde o společnou iniciativou OSN v ČR a Učené společnosti České republiky.

Pozvánka (pdf)

« zpět

Novinky

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.

15.11.23

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu v Česku, kterou zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

13.11.23

Učená společnost se připojuje k výzvě odsuzující antisemitismus

Prof. David Jan Novotný z FSV UK a dr. Věra Tydlitátová z FF ZČU zformulovali výzvu kolegům, v níž varují před narůstajícím antisemitismem a prosí kompetentní instituce, aby předsudečné nenávisti čelily všemi zákonnými prostředky. Rada Učené společnosti se k této výzvě připojuje.