Cena Učené společnosti ČR pro pedagogy

Mgr. Anna Kohoutová

ředitelka Gymnázia Třeboň

Mgr. Anna Kohoutová působí na Gymnáziu Třeboň od roku 1992, od roku 2012 je jeho ředitelkou. Gymnázium pod jejím vedením proměnilo v instituci, jejíž pověst přesahuje spádové hranice Třeboňska a status lokálního gymnázia. K zásluhám A. Kohoutové je třeba přidat její pedagogické a organizační úspěchy a také modernizaci a zvětšení prostor gymnázia. Má významný podíl na okresních, krajských a republikových úspěších svých žáků Úspěchů rok od roku přibývá. Škola zároveň úspěšně motivuje žáky pro účast na školních kolech soutěží. Gymnázium se v posledním školním roce účastnilo prakticky všech vyhlášených soutěží, některé dokonce pořádalo samo, bez návaznosti na okresní, krajská a celostátní kola (např. astronomická olympiáda). Umístění, jehož studenti gymnázia dosahují v jednotlivých soutěžích, je pochopitelně proměnlivé, ale hlavní zásluhou A. Kohoutové v tomto směru je, že se jí podařilo z pozice ředitelky motivovat značný počet studentů gymnázia k zapojení se do těchto soutěží. Zřetelným ukazatelem kvalitativního vzestupu školy je také rozšíření její spádovosti, která nyní zasahuje až do Jindřichova Hradce, a dokonce do Českých Budějovic.

Mgr. Martina Havlátová

učitelka biologie a chemie na Gymnáziu Tišnov

Mgr. Martina Havlátová je nadšenou středoškolskou kantorku s celoživotním přesvědčením, že má cenu mladé lidi vzdělávat a věnovat se jim. Od roku 2002 doposud nepřetržitě pracuje pro gymnázium v Tišnově. Její pracovní náplní je výuka na plný úvazek, vedení komise biologie a sekce přírodních věd. Celou dobu svého působení ve škole se zajímá o vývoj oboru, získává přednášející do své výuky, pořádá exkurze, posílá studenty na stáže či individuální studijní kurzy, a proto v roce 2018 přijala nabídku vedení pracovat na pozici profesní poradkyně gymnázia s cílem si rozšiřovat obzory v problematikách napříč předměty. Mgr. Martina Havlátová se studentům věnuje daleko za rámec svých běžných pracovních povinností. Díky její systematické práci vyrostla celá řada talentovaných studentů, kteří obrovsky profitují z aktivit, které pro ně paní magistra dlouhodobě a nadšeně organizuje.

Novinky

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.

03.05.23

Odešel prof. Josef Jařab, zakládající člen Učené společnosti

Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 85 let profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.. Byl prvním porevolučním rektorem Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1997), patřil také k zakládajícím členům Učené společnosti České republiky.