Kalendář akcí

20. – 21.05.2019

XXV. valné shromáždění

20. 5. Karolinum – celodenní, večer: Vila Lanna 21. 5. budova AV ČR, celodenní

17.09.2019

Plenární zasedání Učené společnosti

2. část: zajišťuje II. sekce věd chemických

20. – 22.09.2019

Odborná exkurze

Nadační fond

Nositelé cen za rok 2012

kategorie vědecký pracovník

  • RNDr. Jaroslav Stejskal, CSc.
    Ústav makromolekulární chemie AV ČR
    za vynikající výsledky v oblasti výzkumu vodivých polymerů
  • Prof. Dr. Petr Čornej, DrSc.
    Literární akademie J. Škvoreckého
    za mimořádný badatelský přínos českému dějepisectví

kategorie mladý vědecký pracovník

  • RNDr. Jan Veselý, Ph.D.
    Přírodovědecká fakulta UK v Praze
    za rozvoj nových chemických transformací pomocí organokatalýzy
  • Mgr. Otakar Frank, Ph.D.
    Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského
    za fundamentální studium mechanické deformace grafenu

kategorie středoškolský student

  • Miloslava Dočkalová
    z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli
    za studii „Muž určený k likvidaci
  • Nikole Gruntorádová a Kristýna Hladká
    ze Střední průmyslové školy chemické v Brně
    za společnou studii „Analýza proudění plynu v clonkách pro scintilační detektor elektronového mikroskopu pomocí systému SolidWorks FlowSimulation
  • Barbora Hinková
    z Gymnázia Vyškov
    za studii „Pustiměř a biskupský hrad Melice
  • Matěj Kmošek
    z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli
    za studii „Kamenné kříže a křížové kameny okresu Svitavy
  • Petr Koluch
    z Gymnázia Hodonín
    za studie „Quo vadis domine“ a „Vývoj židovské obce v Hodoníně
  • Michala Polínková
    z Gymnázia Brno - Řečkovice
    za studii „Vývoj obličeje a příčiny vzniku jeho poruch
  • Bedřich Said
    z Gymnázia v Brně, tř. Kapitána Jaroše
    za studii „Yunifly – autonomní řízení bezpilotních letounů
  • Terezie Svobodová
    z Mensa gymnázia v Praze 6
    za studii „Rostlinné viry, charakterizace X viru bramboru
  • Ondřej Vošta
    z Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích
    za studii „Studium potravních vztahů jeskynních bezobratlých živočichů
  • Filip Gruber a Jakub Jan Hegmon
    ze Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích
    za studii „Organopalladnaté sloučeniny

cena pro pedagogy

  • RNDr. Jana Dobroruková
    Gymnázium Dvůr Králové nad labem
  • Mgr. Miroslav Stulák
    Gymnázium Cheb
  • kolektiv pracovníků
    • Mgr. Petr Cígler, Ph.D.
      Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
    • RNDr. Petr Holzhauser, Ph.D.
      Vysoká škola chemicko-technologická
    • RNDr. Michal Kolář
      Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
    • Doc. RNDr. Jan Kotek
      Přírodovědecká fakulta UK
    • RNDr. Tomáš Kubař, Ph.D.
      Institut für Physikalische Chemie, Karlsruher Institut für Technologie
    • Bc. Luděk Míka
      Přírodovědecká fakulta UK
    • Doc. RNDr. Petr Slavíček
      Vysoká škola chemicko-technologická

Novinky

20.05.19

XXV. valné shromáždění Učené společnosti ČR

V pondělí 20. května 2019 proběhla ve Velké aule Karolina slavnostní část XXV. valného shromáždění Učené společnosti, na které byly předány Medaile za zásluhy o rozvoj vědy NUMISMA HONORIS SOCIETATIS SCIENTIARUM BOHEMICAE Učené společnosti ČR a ceny Učené společnosti ČR v kategoriích „mladší vědecký pracovník“ a „středoškolský student.“ Dále byly uděleny ceny Učené společnosti ČR pro pedagogy.

Nositelé cen a medailí 2019 (PDF, 98 kB)

05.05.19

Pozvánka na Bolzanovskou přednášku

Pozvánka na Bolzanovskou přednášku prof. Kipa S. Thorne 15. 5. 2019 a další přednášky 16. 5. a 17. 5. 2019.

Pozvánka (JPG, 761 kB)

03.05.19

Dokument k otázkám konceptu evropského dějepisectví i současnosti EU

Člen Učené společnosti prof. Jiří Pešek podepsal a přeložil do češtiny Dokument k otázkám konceptu evropského dějepisectví i současnosti EU (150 kB).