Série přednášek Františka Palackého

2024

Stein Ringen: The Role of Religion in European Modernisation: The Case of Scandinavia

Stein Ringen je historik a politolog norského původu. Je emeritním profesorem sociologie a sociální politiky na Oxfordské univerzitě a členem Green Templeton College v Oxfordu.

Jeho nejnovější knihou je The Story of Scandinavia: From the Vikings to Social Democracy (2023). Ve svých dalších knihách se zabývá různými aspekty moderní demokracie: How Democracies Live: Power, Statecraft, and Freedom in Modern Societies (2022); What Democracy Is For (2007); Social Reform in the Czech Republic (1994); Societies in Transition: East-Central Europe Today (1993-1994). Česky: Národ ďáblů: Proč si necháváme vládnout? (2017); Perfektní diktatura: Čína ve 21. století (2018).

anotace přednášky:

In 1200 years of history, the Scandinavians have evolved from being Europe’s barbarians to becoming its beacon of civilisation. They were latecomers in modernisation and only unexpectedly successful. In following their dramatic history through the centuries, religion presents itself as a constant influence, perhaps the only ever-present influence. That influence is two-fold: from faith itself and from church organisation. The story will bring us to a final question: Is the influence of religion still present or has secular modernity made religion obsolete?


2022

Urs Heftrich: Literární překlad jako tvořivá komparatistika

Urs Heftrich, profesor slovanské literární vědy ve Slovanském institutu Univerzity v Heidelbergu, je odborníkem na českou poezii 20. století, kterou také překládá. Básnický překlad je pro Heftricha tvůrčím výkonem na hranici mezi odbornou a uměleckou aktivitou, jejímž zázemím je literární komparatistika. Jeho přednáška se zaměřila právě na toto zázemí převodu uměleckého díla z jedné jazykově-kulturní oblasti do druhé.

Profesor Heftrich je spolueditorem souborné komentované česko-německé edice spisů jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, Vladimíra Holana. Podílí se na ní i jako překladatel, autor podrobných jazykových i meritorních komentářů a doslovů. Edice, která je rozplánována do čtrnácti svazků, vychází od roku 2003 a měla by být uzavřena roku 2030.

Urs Heftrich je rovněž autorem monografií o Otokaru Březinovi (1993), o recepci Friedricha Nietzscheho v Čechách (česky 1999), o Nikolaji Gogolovi (2004) a o nacistické genocidě českých a slovenských Romů (česky 2009). Z české poezie přeložil do němčiny Zahradníčkovy Jeřáby (antologie, 2001), Básně z koncentračního tábora Josefa Čapka (antologie, 2016) a četné jiné autory (mj. J. Ortena, Z. Hejdu, J. H. Krchovského, P. Hrušku, O. Hanuse).

Za svoje překlady získal titul překladatele měsíce v říjnu 2014 (Transstar Evropa), Medaili Karla Čapka (2016) a cenu Premia Bohemica (2017).

Přednášku doprovází recitace veršů Vladimíra Holana a jejich německého překladu v podání Věry Koubové a Urse Heftricha.

 


2017

Christoph Markschie: Vstup křesťanství do velkého světa

Inaugurační přednáška se uskutečnila 28. 11. 2017 v budově Akademie věd ČR. Přednášku na téma „Vstup křesťanství do velkého světa. Judaism, Christianity, Gnosticism in Antiquity or describing a landscape without traditional maps“ pronesl prof. Christoph Markschies (Humboldt-Universität zu Berlin). Prof. Markchies hovořil o křesťanství od konce 1. do 3. století, kdy ještě nebylo jasné, zda se stane rozhodujícím duchovním proudem tehdy (z našeho hlediska) známého světa.

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)