23.07.2019
AV ČR apeluje na maďarského prezidenta, aby se zastal akademické svobody
Akademie věd ČR a Učená společnost ČR zaslaly v pátek 19. července maďarskému prezidentu Jánosovi Ánderovi dopis, v němž vyjadřují znepokojení nad situací ohledně řízení a financování maďarské vědy. Již 1. září má totiž vejít v platnost zákon, podle něhož bude o výzkumu, financování vědy a zakládání či rušení vědeckých pracovišť rozhodovat nikoli akademie věd, nýbrž třináctičlenná politická komise.
Zákon již schválil maďarský parlament a podepsal ho prezident. Akademie věd ČR vyjadřuje svému maďarskému protějšku podporu opakovaně, mimo jiné i kvůli svým vlastním zkušenostem. „Současná situace v Maďarsku silně připomíná situaci u nás před deseti lety. Se škodami z tehdejší doby se potýkáme dodnes,“ uvedla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Před nejčerstvějším dopisem adresovaným prezidentovi Ánderovi už AV ČR podnikla několik jiných kroků, v nichž apelovala na maďarské i tuzemské politiky, aby se pokusili situaci Maďarské akademie věd řešit. Již v polovině února vydala prohlášení k situaci Maďarské akademie věd, které zároveň zaslala maďarskému ministrovi inovací a technologií. Spolu s evropskou federací akademií věd ALLEA pak na přelomu června a července zaslala dopisy českému ministru zahraničních věcí Tomáši Petříčkovi a předsedovi senátního výboru pro vzdělávání, vědu a kulturu Jiřímu Drahošovi, v nichž rovněž upozorňovala na hrozící zánik akademických svobod v Maďarsku.
„Máme obavy z toho, že maďarská vláda bude kontrolovat a regulovat maďarskou vědu, že omezení, ne-li likvidace svobodného výzkumu v Maďarské akademii věd nakonec povede ke stagnaci maďarské vědy, školství a nakonec i ekonomiky. Do svobodného výzkumu přitom investují všechny rozvinuté země. Maďarské vědce stále považujeme za významné partnery a doufáme, že se situaci podaří zvrátit, jako se to podařilo i u nás,“ uzavřela Eva Zažímalová.
Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:
11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:
Open access – pozitiva a rizika
- prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
- Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
- doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
- doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
- dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
- prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)
17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:
Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks
- Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
- Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
- Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
- Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)