10.11.2021
Pozvánka ke sledování online přednášek Zdeňka R. Nešpora a Martina Prudkého
Přednášky se uskuteční v budově Akademie věd ČR, vzhledem k neradostné epidemické situaci zveme k jejich sledování online na YouTube: https://bit.ly/svate-valky
Úterý 16. listopadu, 16 h
Současné náboženské konflikty
Předpoklady a mnohdy i tužby sekularistů se nenaplnily, náboženství v moderním světě nezaniklo, a přestože dochází k řadě jeho proměn, je neméně vitální než kdykoli dřív. Různé podoby religiozity mají zásadní význam i v silně odcírkevněných (západo)evropských společnostech, i zde je religiozita – nebo přinejmenším některé její podoby – trvale a opět věcí veřejnou. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, proč tomu tak je, a ukázat nejdůležitější formy a projy religiozity v současném světě. Včetně jejich vzájemných konfrontací a konfliktů, protože se nenaplnily ani představy a tužby některých věřících, že náboženství – či jeho odstranění – povede k vzájemnému bratrství a humanitě. Přednášející si troufne naznačit i to, jak současným náboženským konfliktům alespoň částečně předcházet.
Prof. PhDr. Zdeněk R. Nešpor, PhD., je historik a sociolog, věnuje se především moderní a současné religiozitě v širších kulturních a společenských souvislostech. Je rovněž hlavním editorem internetové Sociologické encyklopedie a vznikající Religionistické encyklopedie.
Tzv. svaté války podle Bible
Biblické tradice měly a dosud mají v okruhu naší evropské civilizace významný vliv, v určitých kontextech bývají vnímány a užívány i jako inspirativní či normativní. Platí to i pro oblast společenských konfliktů a jejich propojení se světem náboženství. Koreferát představí základní rysy konceptu tzv. svatých válek, jak byl znám ve starověkém Orientu, a jeho specifické uplatnění v biblických látkách, zejména v deuteronomistických textech. Smysl a funkce těchto látek v jejich vlastním dějinném kontextu bude odlišena od dějin jejich recepce a od využívání jejich motivů pro nábožensky sakcionované násilí v dějinách a současnosti.
Prof. ThDr. Martin Prudký je český evangelický teolog, biblista-starozákoník a hebraista. Zabývá se otázkami literáního a historického zkoumání biblických textů a problematikou jejich výkladu a kontextuální interpretace.
Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:
11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:
Open access – pozitiva a rizika
- prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
- Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
- doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
- doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
- dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
- prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)
17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:
Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks
- Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
- Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
- Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
- Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)