Zpět na seznam článků

29.01.2024

Ve věku 82 let zemřel prof. Jiří Bičák, bývalý předseda Učené společnosti

V pátek 26. ledna 2024 zemřel ve věku 82 let prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr.h.c., teoretický fyzik, odborník v oblasti teorie relativity a kosmologie, zakládající člen Učené společnosti a mezi roky 2014–2016 též její předseda.

Jiří Bičák (* 7. 1. 1942) vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy (1959–1964), které zůstal profesně věrný po celou svoji dlouhou vědeckou kariéru. V jejím Ústavu teoretické fyziky založil výzkumnou skupinu zkoumající relativistickou a gravitační fyziku.

Foto Tomáš Princ, MFF UK

Významným impulsem byl jeho půlroční pobyt na California Institute of Technology (1971) – nejen pro něho samotného, ale zprostředkovaně také pro generace jeho žáků. Především po roce 1989 rozvinul naplno spolupráce s kolegy v Institute of Astronomy (Cambridge University), Max Planck Institute for Physics and Astrophysics (Garching), a Albert-Einstein-Institute (Golm/Potsdam), které každoročně navštěvoval.

Jiří Bičák po léta působil v redakčních radách řady odborných časopisů (mezi jinými General Relativity and Gravitation), i těch otevřených větší komunitě fyzikou zaujatých čtenářů (často vzpomínal na léta v redakční řadě Československého časopisu pro fyziku). Byl nositelem mnoha ocenění, včetně ceny Neuron za celoživotní přínos vědě (2014). Učená společnost mu v roce 2022 udělila medaili za zásluhy o rozvoj vědy Numisma honoris Societatis scientiarum Bohemicae.

Byl členem řady vědeckých organizací, mimo jiné Mezinárodní astronomické unie (od r. 1979), Americké fyzikální společnosti (1997, od roku 2017 jako Fellow) nebo londýnské Královské astronomické společnosti (1997).

Výrazně se angažoval i v popularizaci vědy. Kromě pořádání odborných konferencí pravidelně přednášel i pro širokou veřejnost, a to nejen na poli svého vědního zaměření, ale i v širších otázkách směřování vědy a hodnocení vědecké práce. V rámci svého působení v Učené společnosti inicioval a organizoval cyklus přednášek Bernarda Bolzana, v jehož rámci už vystoupili Cédric Villani, Kip Thorne, Martin Rees a loni z iniciativy Jana Palouše Reinhard Genzel.

Vedle úspěchů vědeckých a zásadního vlivu na generace jeho pokračovatelů u nás i v zahraničí nelze přehlédnout jeho vztah k umění. Hudbě především, ale také citově racionálnímu světu Otokara Březiny, jehož díla byl jedním z důvěrných znalců.

Zádušní mše a poslední rozloučení s prof. Jiřím Bičákem se bude konat v sobotu 10. února 2024 v 11.00 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, nám. Jiřího z Poděbrad, Praha 3 – Vinohrady.

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)