Stich Alexander

Alexander Stich (* 10. 3. 1934 – † 26. 1. 2003), přední český jazykovědec a literární
historik, se narodil 10. března 1934 v rodině českého důstojníka v Nitře. Po odchodu ze Slovenska studoval na gymnáziích v Jičíně a v Chomutově, kde v roce 1952 maturoval. Studium češtiny a ruštiny završil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 1957, kandidátskou práci obhájil v roce 1961 v Ústavu pro jazyk český ČSAV, kde v různých funkcích působil až do roku 1982. Pro své politické postoje musel akademické pracoviště opustit a v následujících letech se živil jako korektor a redaktor v nakladatelství Československý spisovatel. S nástupem demokracie začalo pro Alexandera Sticha horečné období vědecké a pedagogické aktivity, a to zejména na katedře českého jazyka Filozofické fakulty UK. Již v roce 1991 se zde habilitoval a rok později získal profesuru.

Alexander Stich metodicky vycházel z pražského strukturalismu, navazoval však i na sociologizující tradice české literární historie. V raných pracích se zaměřil na výzkum spisovného jazyka v době obrozenecké, v posledním období se jeho zájem přesunul k české barokní slovesnosti. Z knižních titulů si zaslouží zmínky monografie „Sabina – Němcová – Havlíček“ (1976) a soubor studií „Od Karla Havlíčka k Františku Halasovi“ (1996). Nedílnou součást Stichovy pozůstalosti tvoří jeho edice literárních textů a četné příspěvky v časopisech Naše řeč, Slovo a slovesnost, Slavia, Česká literatura, Listy filologické aj. Alexander Stich proslul jako obránce českého jazyka, výborný řečník a autor působivých článků v literárních týdenících.

Alexander Stich se v roce 1992 stal předsedou Kruhu přátel českého jazyka, po
dlouhá léta byl členem vědeckých rad Filozofické fakulty i Univerzity Karlovy. 

Učená společnost ztratila svého váženého člena pana Alexandra Sticha, CSc., v neděli 26. ledna 2003. 


F. ŠMAHEL, Učená společnost České republiky 1994 – 2004, Praha 2004
Nekrolog Alexandera Sticha připravil František Šmahel.

Zpět na seznam článků

Novinky

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.

15.11.23

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu v Česku, kterou zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

13.11.23

Učená společnost se připojuje k výzvě odsuzující antisemitismus

Prof. David Jan Novotný z FSV UK a dr. Věra Tydlitátová z FF ZČU zformulovali výzvu kolegům, v níž varují před narůstajícím antisemitismem a prosí kompetentní instituce, aby předsudečné nenávisti čelily všemi zákonnými prostředky. Rada Učené společnosti se k této výzvě připojuje.