Stich Alexander

Alexander Stich (* 10. 3. 1934 – † 26. 1. 2003), přední český jazykovědec a literární
historik, se narodil 10. března 1934 v rodině českého důstojníka v Nitře. Po odchodu ze Slovenska studoval na gymnáziích v Jičíně a v Chomutově, kde v roce 1952 maturoval. Studium češtiny a ruštiny završil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v roce 1957, kandidátskou práci obhájil v roce 1961 v Ústavu pro jazyk český ČSAV, kde v různých funkcích působil až do roku 1982. Pro své politické postoje musel akademické pracoviště opustit a v následujících letech se živil jako korektor a redaktor v nakladatelství Československý spisovatel. S nástupem demokracie začalo pro Alexandera Sticha horečné období vědecké a pedagogické aktivity, a to zejména na katedře českého jazyka Filozofické fakulty UK. Již v roce 1991 se zde habilitoval a rok později získal profesuru.

Alexander Stich metodicky vycházel z pražského strukturalismu, navazoval však i na sociologizující tradice české literární historie. V raných pracích se zaměřil na výzkum spisovného jazyka v době obrozenecké, v posledním období se jeho zájem přesunul k české barokní slovesnosti. Z knižních titulů si zaslouží zmínky monografie „Sabina – Němcová – Havlíček“ (1976) a soubor studií „Od Karla Havlíčka k Františku Halasovi“ (1996). Nedílnou součást Stichovy pozůstalosti tvoří jeho edice literárních textů a četné příspěvky v časopisech Naše řeč, Slovo a slovesnost, Slavia, Česká literatura, Listy filologické aj. Alexander Stich proslul jako obránce českého jazyka, výborný řečník a autor působivých článků v literárních týdenících.

Alexander Stich se v roce 1992 stal předsedou Kruhu přátel českého jazyka, po
dlouhá léta byl členem vědeckých rad Filozofické fakulty i Univerzity Karlovy. 

Učená společnost ztratila svého váženého člena pana Alexandra Sticha, CSc., v neděli 26. ledna 2003. 


F. ŠMAHEL, Učená společnost České republiky 1994 – 2004, Praha 2004
Nekrolog Alexandera Sticha připravil František Šmahel.

Zpět na seznam článků

Novinky

23.03.23

Nositel Nobelovy ceny Reinhard Genzel bude přednášet v Praze

Německý astrofyzik Reinhard Genzel získal v roce 2020 spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem Nobelovu cenu za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy. Ve dnech 20.–21. dubna bude mít o cestě k tomuto objevu dvě přednášky a jednu veřejnou diskusi.

06.03.23

Panelová diskuse: Gender a rovnost ve vědě – co ji podrývá a co jí prospívá?

Učená společnost České republiky a Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR srdečně zvou na panelovou diskusi o rovnosti ve vědě: úterý 21. března 2023, 16 h, v budově Akademie věd na Národní třídě nebo online.

21.02.23

Česká konference rektorů k financování vysokého školství a k bezpečnému prostředí na vysokých školách

Česká konference rektorů vyjadřuje znepokojení nad aktuální situací kolem financováním vysokého školství ČR, které v rozporu s programovým prohlášením vlády trpí faktickým poklesem finančních prostředků. ČKR také vydala prohlášení odsuzující diskriminační vzorce chování ze strany některých vysokoškolských pedagogů.