Zpět na seznam článků

22.04.2025

„Na tváři lehký smích…“ Ve věku 75 zemřel psychiatr Cyril Höschl

„Snažil jsem se lidem říct, že psychiatričtí pacienti – až na výjimky – nekoušou a nevraždí. Do určité míry se to snad povedlo, ale pořád do toho musíte foukat.“ Tak při příležitosti udělení Ceny Neuron loni shrnul psychiatr Cyril Höschl, zakládající člen Učené společnosti, své životní poslání. V pondělí 21. dubna 2025 podlehl ve věku 75 let multisystémové atrofii.

Foto Nadace Neuron

Ve svých výzkumných aktivitách se profesor Höschl věnoval biologické psychiatrii, psychofarmakologii, neuroendokrinologii a neurovědám. Jako mladý vědec s kolegy vypracovával metodu, jak využívat endokrinologických procesů k diagnostice. Je také autorem zásadní české učebnice pro pre- a postgraduální studenty psychiatrie a dalších stěžejních odborných publikací. Založil časopis Psychiatrie a byl členem redakčních rad prestižních světových oborových časopisů.

Nadace Neuron mu loni udělila Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. Předseda vědecké rady nadace Jan Konvalinka k tomu tehdy řekl: „Profesora Höschla nenominujeme za vynález nového antidepresiva, ale za jeho systematickou celoživotní práci na tom, aby psychiatrická onemocnění ztratila stigma, aby se lidé nebáli vyhledat pomoc odborníků, pokud pociťují psychické problémy. Současně za jeho velké zásluhy o změnu systému péče o psychiatrické pacienty a výuku nových lékařů. Cyril Höschl tak zlepšil život nám všem.“

Cyril Höschl má na kontě bezpočet přednášek, populárně-naučných textů a dalších akcí vysvětlující psychiatrii a její koncepty široké veřejnosti. Po roce 1989 se stal prvním prezidentem Evropské psychiatrické asociace ze středo- a východoevropských zemí. Podařilo se mu také reformovat 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a vybudovat z ní respektovanou instituci. Jeho životním dílem je vybudování Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, instituce spojující výzkum, vzdělávání a léčbu.

Loni v červenci svou rychle postupující nemoc komentoval ve sloupku pro časopis Reflex

„Chcete‑li nějakou radu na závěr, pak vězte, že největší vzpruhou vám je kroužek nejbližších přátel, blízkých osob a humor. Humorem se dá zvládat téměř všechno, avšak vyžaduje to mít pro něj vrozený, alespoň elementární smysl. V tomto případě je na místě i humor černý. Představuji si, jak se na pohřbu klučina zeptá faráře, jaké je heslo na wi-fi. Kněz ho napomene: ‚Prosím, respektuj mrtvé!‘ Kluk na to: ‚Všechno malým?‘“

„Takže zeptáte-li se mne, jak se nyní cítím, odpovím, že jako v té anekdotě, kde doktor říká pacientovi: ‚Čas života, který vám zbývá, je deset‘ – ‚Deset čeho? Deset hodin? Deset let? Deset měsíců?‘ Doktor: ‚Deset, devět, osm, sedm, šest, pět…‘“

„Na tváři lehký smích…“

Děkujeme Cyrilu Höschlovi ze bezpočet inspirativních setkání a za vše, co pro psychiatrickou péči a osvětu vykonal!

Masterclass Učené společnosti

přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online

Petr Slavíček: Co dal vědě exkrement?

O projektu