Zpět na seznam článků

02.11.2017

Odborná exkurze Učené společnosti České republiky

V termínu 28. 9. – 1. 10. 2017 uspořádala Učená společnost pro své členy v pořadí již šestou odbornou exkurzi, tentokrát na Táborsko a Třeboňsko. Členové navštívili Kozí hrádek, město Tábor s Bechyňskou bránou, hradem Kontov a Husitským muzeem, Sezimovo Ústí s památníkem prezidenta Dr. Edvarda Beneše, dále pak Veselská Blata se stavbami ve slohu tzv. selského baroka. Zasvěcený výklad poskytl ředitel Husitského muzea Mgr. Jakub Smrčka. Exkurze směřují do oblastí ČR, jež jsou pozoruhodné tím, že tam vznikají anebo se prakticky uplatňují nové vědecké poznatky. Pro Třeboň a Třeboňsko platí obě tato kritéria. US navštívila několik z mnoha pozoruhodných lokalit CHKO (chráněné krajinné oblasti) a současně BR (biosférické rezervace UNESCO) Třeboňsko, včetně vybraných rybníků a rašelinišť vyhlášených za mokřady mezinárodního významu chráněné mezivládní Ramsarskou úmluvou. Zasvěcený výklad poskytl člověk nejpovolanější, RNDr. Miroslav Hátle, vedoucí Správy CHKO/BR Třeboňsko. Na výborně zvolených lokalitách ukázal, jak státní ochrana přírody a krajiny dlouhodobě zajišťuje jejich vysokou přírodní hodnotu. Děje se tak často v partnerství s podniky ekonomicky využívajícími tyto lokality. Pokud se setkají s porozuměním, tak ochranáři prosazují jejich udržitelné využívání.

Dále členové navštívili třeboňská vědecká pracoviště, Centrum „Algatech“ Mikrobiologického ústavu AV ČR na Opatovickém mlýně představil a do některých tajů života řas a možností jejich využívání zasvětil přítomné jeho ředitel, prof. Ondřej Prášil. Nové prostory Státního oblastního archivu Třeboň a některé pozoruhodné archiválie představil ředitel archivu PhDr. Václav Rameše a jeho spolupracovníci. Poté doc. Jan Pokorný, ředitel obecně prospěšné společnosti ENKI, podal členům vyvážený výklad o ekologii rybníků a žádoucích způsobech jejich obhospodařování. Také pohovořil o často opomíjené úloze rybníků, mokřadů a obecně vegetace dobře zásobené vodou při utváření klimatu a zmírňování následků sucha. Následovala návštěva třeboňského úseku Botanického ústavu AV ČR s jeho jedinečnými sbírkami jednak řasových kultur, jednak vodních a bažinných cévnatých rostlin. Spolu s vedoucí úseku doc. Jitkou Klimešovou poskytl úvodní výklad také prof. Jiří Komárek, člen US ČR. Gymnázium Třeboň představila jeho ředitelka Mgr. Anna Kohoutová.

Při návštěvách všech svrchu uvedených institucí probíhala živá výměna názorů mezi členy US a představiteli navštívených institucí. Byla to zajímavá příležitost k setkáním a diskusím, zejména s významnými vědci, kteří se účastnili exkurze. Ti zase velmi kladně hodnotili činnost a výsledky, jichž hostitelské instituce dosáhly a jistě i nadále budou dosahovat. Pobytu v Nových Hradech využili členové k seznámení se s historií Nového zámku a jeho využití pro vědecké účely, k návštěvě novohradského státního hradu, barokního poutního chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Dobré vodě a návštěvě Tereziina údolí.

Připravili: Jan Květ, Jiřina Jedináková

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)