Věda a popularizace

Středoevropská flóra může být starší, než se myslelo

Biogeografové se tradičně domnívali, že během posledního glaciálního maxima před 26 až 19 tisíci lety většina rostlinných druhů ve střední Evropě vyhynula. Studie, na které se podílel Milan Chytrý, ukazuje, že to mohlo být jinak.

Počítačový model ucha může pomoci vylepšit kochleární implantáty

Člen Učené společnosti prof. Pavel Jungwirth se svými kolegy představil kompletní počítačový model ucha. Umožní nejen lépe studovat lidské ucho, ale v budoucnu také zdokonalovat a lépe nastavovat sluchadla a kochleární implantáty.

Genetika a genomika na YouTube populárně

Ovlivníme myšlenkami naši DNA? Mikrobiom – nový orgán? Děti na zakázku? Co je promiskuitní DNA? Vyhynou muži? Jak se DNA vejde do buňky? Život na bázi křemíku? Přišel život z vesmíru?

Záznam přednášky Urse Heftricha: Literární překlad jako tvořivá komparatistika

Urs Heftrich, znalec a překladatel české poezie 20. století, ve své přednášce na četných příkladech ukazuje, že básnický překlad se pohybuje na hranici mezi odbornou a uměleckou aktivitou.

Pandemie covid-19 a duševní zdraví

Jak ovlivnila pandemie vyvolaná koronavirem SARS-CoV-2 naše duševní zdraví? Data ze světa i z České republiky odhalila souvislosti, které by se měly odrazit v klinické praxi.

Radim Nencka: SARS-CoV-2 a budoucí terapie COVID-19 z pohledu medicinálního chemika

Nákaza onemocněním COVID-19 je způsobena novým typem koronaviru SARS-CoV-2. Pojďme se podívat na látky, které by do budoucna mohly hrát důležitou roli v terapii SARS-CoV-2.

David Storch: Dívčí tajemství a globální pandemie

Všichni to známe. Dívky mají vážné tajemství, které nikdy nikomu neprozradí. Tedy snad jen své nejlepší kamarádce, to je ale v pořádku, poněvadž ta je naprosto spolehlivá a nikomu to neprozradí. Leda tedy snad své další nejlepší kamarádce, ale ta je taky zcela spolehlivá…

Libor Grubhoffer: (Korona)virus je virus, je virus, je virus...

Vypůjčil jsem si odpověď francouzského mikrobiologa André Lwoffa na otázku, co je to virus. André Lwoff (1902-1994), nositel Nobelovy ceny za objev lyzogenie bakteriálních virů, svojí odpovědí chtěl vyjádřit, že spekulace o viru coby živém organismu nemají žádný smysl.

Julius Lukeš: Uprostřed epidemie – jen doufáme, že děláme věci správně

Jedna z klíčových otázek týkajících se pandemie COVID-19: jak a kolik lidí je rozumné testovat? Již v tomto bodě se strategie jednotlivých zemí rozcházejí. Jaký přístup zvolila Česká republika? A jak mohou pomoci akademická pracoviště?

COVID-19: má smysl nosit roušku?

Odpovídá prof. MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., imunoložka specializující se na slizniční imunitu a vývojovou imunologii.

Nestihli jste dubnovou přednášku?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.

Tomáš Petráček: Alois Musil jako vědec a učenec