Zpět na seznam článků

13.01.2021

Pozvánka na online přednášku prof. RNDr. Jiřího Zahradníka, DrSc.: Seismologie - fyzikální bádání, společenský přínos a očekávání

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na online přednášku prof. RNDr. Jiřího Zahradníka, DrSc. (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy)

Seismologie - fyzikální bádání, společenský přínos a očekávání


Kdy:
v úterý 19. 1. 2021 v 16:00 hod

Kde: online na YouTube: http://seismologie.jdem.cz

Studium zemětřesení a struktury Země pomocí seismických vln poskytuje 3D obraz nitra a tektonických procesů, s šancí uplatnit se i při planetárních výzkumech.

Husté sítě seismických stanic jsou obohacovány měřeními družicové geodézie. Fyzikální analýza zemětřesení poskytuje obraz o vývoji smykových trhlin na zlomech, dlouhodobý život zlomů je monitorován a modelován jak z hlediska pomalé deformace, tak náhlého křehkého porušení. Laboratorní experimenty přispívají k poznání zákonů tření. Jaderné testy, vulkanická zemětřesení nebo jevy vyvolané injektáží kapalin poskytují informace o nesmykových procesech porušení hornin. Tajemství nejhlubších zemětřesení (600 km) pomáhá rozluštit modelování subdukce litosférických desek. Nové trendy zahrnují také masové využití zemského šumu, optických kabelů pro zahuštění měření a seismografů na mořském dně.

Hlavními společenskými produkty jsou odhady účinků zemětřesení v reálném čase, předpověď ohrožení dotřesy, systémy rychlého varování před ničivými kmity i před tsunami, hodnocení dlouhodobého ohrožení kritických lokalit a vývoj stavebních norem i antiseismických opatření.

Studium zemětřesení a struktury Země pomocí seismických vln poskytuje 3D obraz nitra a tektonických procesů, s šancí uplatnit se i při planetárních výzkumech. Hlavními společenskými produkty jsou rychlé odhady účinků zemětřesení v reálném čase, předpověď ohrožení dotřesy, a systémy rychlého varování před ničivými kmity i před tsunami, hodnocení dlouhodobého ohrožení kritických lokalit a vývoj stavebních norem i antiseimických opatření.

Pozvánka (PDF, 325 kB)

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)