18.02.2025
Přijďte na první přednášku Masterclass Učené společnosti: Petr Slavíček – Co dal vědě exkrement?
Přednáška na příkladech z historie i současnosti vědy představí vývoj a význam experimentální metody, získávání dat a jejich vyhodnocování. Ukáže mezioborové souvislosti řady výzkumných témat a přivede nás k poznání, že žádná informace není neužitečná.
Petr Slavíček: Co dal vědě exkrement?
- čtvrtek 6. března 2025, 18 h
- Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6
- vstup zdarma
- POZOR, nutná registrace ZDE
Projekt Masterclass Učené společnosti finančně podporuje Nadační fond IOCB Tech.
Pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Anotace přednášky
Když Santorius z Padovy začal v 16. století systematicky vážit své exkrementy, položil tím metodický základ současné experimentální vědy. Tyto experimenty vedly k průlomovému pochopení dýchání a metabolismu. Výzkum odpadních produktů lidského těla od té doby zůstává pevnou součástí vědeckého bádání. Přednáška se zaměří na současné znalosti o biologii, chemii a fyzice lidského exkrementu s důrazem na kvantitativní souvislosti. Prozkoumáme moderní metody a nástroje používané při analýze exkrementů a jejich aplikace v medicíně, ekologii a dalších vědních oborech. Diskutovat budeme také o komplexních systémech, jako jsou města, která nevyhnutelně produkují své vlastní odpady, a o tom, jakým způsobem se tyto odpady zpracovávají a využívají k získávání cenných informací.
Přednášející
Prof. Petr Slavíček (*1976) působí jako profesor fyzikální chemie na Ústavu fyzikální chemie VŠCHT v Praze. Je členem Učené společnosti České republiky. Odborně se zabývá teoretickou fotochemií. Absolvoval magisterské studium na Přírodovědecké fakultě UK a doktorské studium na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Postdoktorskou stáž absolvoval na University of Illinois, jako hostující profesor přednášel na třech univerzitách ve Francii. Je laureátem řady ocenění, např. Ceny Neuron pro mladé vědce za rok 2016 nebo dvou cen Ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR – za vzdělávání (2019) i za mimořádné výsledky výzkumu (2024).
O projektu
Projekt startující v roce 2025 přináší přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo (na středních školách po celé republice a v přednáškových sálech velkých měst), tak online.
Liší se od běžných popularizačních přednášek. Jde o pečlivě připravené, režírované, profesionálně natočené přednášky špičkových vědců s hlubokými znalostmi svého oboru a s širokým přesahem. Nebudou poučovat publikum o detailech nějaké úzké problematiky, ale dají mu nahlédnout do fascinujícího, inspirativního, kreativního a efektivního způsobu poznávání světa a přemýšlení o něm.
Masterclass ukáže, že principy a nástroje, které si věda během dlouhých staletí svého vývoje osvojila, jsou užitečné pro každého z nás – ať už se sami vědě profesně věnujeme, nebo nikoli. Projekt chce pomoci učitelům ve výuce a ve studentech probudit touhu žít „ve světě s vědou“. To není svět pasivních „milovníků vědy“, ale svět, který poskytuje prostor pro rozvoj vědomí každého člověka. To je mimo jiné podmínkou úspěšné budoucnosti bez dogmat a populismu.
S přednáškami zamíříme i do regionů, v nichž dosud není dostatečná nabídka kvalitních motivačních aktivit pro studenty.
První Masterclass Petra Slavíčka se uskutečnila 5. února na Gymnáziu Třeboň. V současné době probíhá příprava online verze.
První přednáška série Masterclass Učené společnosti: Petr Slavíček v Gymnáziu Třeboň, 5. února 2025.
Kromě živé přednášky se v knihovně třeboňského gymnázia natáčel i medailonek přednášejícího a další doplňková videa.
Masterclass Učené společnosti
Pro rok 2025 připravujeme nový projekt: Masterclass Učené společnosti. Jedná se o přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online.
Prvním přednášejícím bude Petr Slavíček