Zpět na seznam článků

10.10.2024

Psychiatr Cyril Höschl získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě

Rada Nadace Neuron se rozhodla udělit Cenu Neuron členu Učené společnosti ČR prof. Cyrilu Höschlovi za jeho celoživotní přínos v oblasti psychiatrie a duševního zdraví. Cenu, která se pojí s  odměnou 1,5 milionu korun, udělila v mimořádném termínu u příležitosti dne Světového dne duševního zdraví 10. října 2024.

→ Portrét Cyrila Höschla na webu Nadace Neuron

„Profesora Höschla nenominujeme za vynález nového antidepresiva, ale za jeho systematickou celoživotní práci na tom, aby psychiatrická onemocnění ztratila stigma, aby se lidé nebáli vyhledat pomoc odborníků, pokud pociťují psychické problémy. Současně za jeho velké zásluhy o změnu systému péče o psychiatrické pacienty a výuku nových lékařů. Cyril Höschl tak zlepšil život nám všem,“ zdůvodňuje předseda Vědecké rady Nadace Neuron Jan Konvalinka její výběr pro rok 2024.

Přesto nelze opomenout ani jeho vědeckou práci a úspěchy. Ve svých výzkumných aktivitách se profesor Höschl věnoval biologické psychiatrii, psychofarmakologii, neuroendokrinologii a neurovědám. Jako mladý vědec s kolegy vypracovával metodu, jak využívat endokrinologických procesů k diagnostice. Je také autorem zásadní české učebnice pro pre- a postgraduální studenty psychiatrie a dalších stěžejních odborných publikací. Je zakladatelem časopisu Psychiatrie a členem redakčních rad prestižních světových oborových časopisů.

Jeho zásadním přínosem ovšem zůstává osvěta v podobě přednášek, populárně-naučných textů v mainstreamových laických médiích či další akce vysvětlující psychiatrii a její koncepty široké veřejnosti. „Snažil jsem se lidem říct, že psychiatričtí pacienti – až na výjimky - nekoušou a nevraždí. Do určité míry se to snad povedlo, ale pořád do toho musíte foukat,“ popisuje profesor Höschl své životní poslání.

Foto Nadace Neuron

Po roce 1989 se Cyril Höschl stal prvním prezidentem Evropské psychiatrické asociace ze středo- a východoevropských zemí. „Dal jsem si za cíl otevřít dveře všem zemím, na které se koukalo, že tam včera slezli ze stromů. Ano, na západě měli mnohem víc možností, robustnější výzkum a byli metodologicky daleko před námi, ale tady se zase mnohem víc četlo, v mnohém jsme byli vzdělanější,“ vzpomíná Höschl.

Cyrilu Höschlovi se také podařilo reformovat 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a vybudovat z ní respektovanou instituci. Jeho životním dílem je vybudování Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, instituce spojující výzkum, vzdělávání a léčbu.

„Profesor Cyril Höschl celý život neúnavně pracoval na zlepšení úrovně české i světové psychiatrie. Dařilo se mu nadchnout studenty pro studium tohoto oboru, a zároveň dokázal oslovit i širokou veřejnost. Pomohl nám pochopit důležitost psychiatrie a zasadil se o to, že se na psychiatrické pacienty společnost už nedívá tolik skrz prsty,“ říká předsedkyně správní rady Nadace Neuron Monika Vondráková.

Masterclass Učené společnosti

Pro rok 2025 připravujeme nový projekt: Masterclass Učené společnosti. Jedná se o přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online.

Více o projektu

Prvním přednášejícím bude Petr Slavíček