27.11.2024
Reportér Českého rozhlasu Jan Kaliba získal Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2024
Cenu za komunikaci změny klimatu, kterou každoročně udělují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky, letos získal klimatický zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba. Organizátoři letos poprvé udělili také čestnou cenu „Inspirace ze zahraničí“, jejíž laureátkou se stala zpravodajka BBC v Nizozemsku Anna Holligan.
Oba ocenění si ceny převzali ve středu 27. listopadu v Knihovně Václava Havla v Praze. Kromě diplomu symbolicky obdrželi sazenici stromu a laureát hlavní ceny obdržel od Učené společnosti 30 000 Kč.
Cenu Janu Kalibovi předává členka nominačního výboru, Zuzana Harmáčková z CzechGlobe - Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Vpravo francouzský velvyslanec Stéphane Crouzat.
Součástí programu byly krátké prezentace Jana Kaliby a Anny Holligan následované jejich diskusí s Ondrášem Přibylou, který se svým projektem Fakta o klimatu získal cenu v roce 2020. Programem provázela Daniela Vrbová. Záznam je k dispozici na YouTube:
Cena za komunikaci změny klimatu: Jan Kaliba
„Cena za komunikaci změny klimatu za rok 2024 se udílí Janu Kalibovi za vysokou úroveň klimatického zpravodajství z domova i ze světa, které je přístupné širokým vrstvám posluchačů a zároveň nepostrádá hloubku a kontextualitu; a za etablování klimatické změny jako průřezového tématu, které se postupně stává součástí vzdělávání pracovníků médií,“ píše se ve zdůvodnění nominačního výboru.
Jan Kaliba svou novinářskou dráhu začínal jako sportovní reportér, v letech 2017–2020 působil jako zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech a nyní se věnuje klimatickému zpravodajství.
Považuje za důležité, aby se klimatická témata v médiích neobjevovala pouze samostatně ve speciálních pořadech, ale aby se prolínala celým zpravodajstvím, protože klimatická změna souvisí se všemi sférami života společnosti: „Změna klimatu má tisíce podob a nabízí tisíce příběhů, promlouvá k nám skrze povodně, pomrzlou úrodu jablek, zrušenou Jizerskou padesátku nebo snahu lidí zateplovat si bydlení. Každý novinář je proto v dnešní době tak trochu klimatickým novinářem. Není ale snadné si to připustit, není snadné se v tom zorientovat, není snadné poprat se s komplikovaností tohoto tématu a s klimatickými mýty a dezinformacemi, kterými se to ve veřejném prostoru jen hemží. Není snadné balit změnu klimatu do srozumitelných a stravitelných příběhů. Cenu proto přijímám s velkou úctou ke všem novinářským kolegům, kteří se tématu změny klimatu v Česku dlouhodobě věnují, a s díky Českému rozhlasu, že se rozhodl zřídit pozici klimatického zpravodaje a pomoci tomu, aby toto naléhavé téma více zdomácnělo v české veřejné debatě a aby se informování o něm stalo mainstreamem.“
Jan Kaliba, laureát Ceny za komunikaci změny klimatu
Inspirace ze zahraničí: Anna Holligan
Čestné ocenění „Inspirace ze zahraničí“ získala Anna Holligan, britská novinářka a zpravodajka veřejnoprávní BBC v Nizozemsku, autorka projektu News from the Cycle Path a spoluzakladatelka The Bike Bureau, za „její mimořádné úsilí o autentickou komunikaci a prosazování inovativních a udržitelných řešení při produkci zpravodajství, a to při zachování nejvyšších standardů žurnalistiky.“
Anna Holligen ke své práci říká: „Vyprávění autentických příběhů má v komunikaci o klimatu transformační efekt. Sdílením zkušeností ze své osobní cesty se snažím posunout narativ zoufalství k naději a otevřít cestu k udržitelnější budoucnosti. Pojďme se navzájem inspirovat ke smysluplné akci pro naši planetu!“
Anna Holligan, zpravodajka BBC v Nizozemsku, držitelka ocenění „Inspirace ze zahraničí“
Řekli o ceně
„Efektivní, srozumitelná a na nejnovějším poznání a datech založená komunikace je jedním z klíčů řešení klimatické krize. Role svobodných nezávislých médií je v tomto směru nezastupitelná,“ komentuje letošní ročník ceny Michal Broža, vedoucí kanceláře OSN v ČR.
Michal Broža, vedoucí pražské kanceláře OSN, předává Janu Kalibovi sazenici stromu.
„Klimatická změna je multidisciplinární téma, které v sobě propojuje přírodní vědy, matematiku, komputer science, společenské i humanitní obory. Reflektuje tím podobu současné vědy,“ zdůrazňuje předseda Učené společnosti, matematik Martin Loebl.
„Věda podává jasný a stále přesnější obraz klimatické změny a lidského podílu na ní. Pokud ale tyto poznatky nebudou srozumitelně a přesvědčivě komunikovány široké veřejnosti, která pak může ovlivnit i politická rozhodování, zůstaneme na půl cesty. Proto je tu Cena za komunikaci klimatu jako povzbuzení k dalším krokům na správné cestě,“ říká fyzikální chemik Pavel Jungwirth, který účast Učené společnosti na udělování ceny před několika lety inicioval. Zdůrazňuje, že vědci nemají patent na rozum a zdaleka nerozumí všemu, ale dovedou vést racionální, na faktech založenou debatu o složitých tématech, která je pro schopnost lidstva čelit klimatickým změnám nezbytná.
Pavel Jungwrith z Učené společnosti a Anna Holligan.
Jan Dusík, zástupce generálního ředitele pro klima v Evropské komisi a člen nominačního výboru ceny: „Dnes je čím dál složitější se orientovat v tom, které informace jsou pravdivé a podložené, a které jsou cíleně zabarvené. Ať už z důvodů ekonomického či politického prospěchu, nebo rovnou jako účelové dezinformace. Úrodnou půdou – a zvláště pak v Česku – pro účelové šíření či úpravu informací je i téma změny klimatu, jež je obecně vnímána jako nejzásadnější civilizační výzva. Je dobře, že již pošesté je vyhlášen laureát ceny za komunikaci změny klimatu, a ještě lepší zprávou je, že obstál v silné konkurenci ostatních. Dává mi to naději, že se postoj Češek a Čechů k této zásadní výzvě může opírat o kvalitní a srozumitelné zdroje!“
Jan Dusík se slavnostního předání v Knihovně Václava Havla zúčastnil alespoň prostřednictvím vzdáleného připojení.
Radim Tolasz, klimatolog ČHMÚ, český zástupce v IPCC, první laureát ceny (2019): „V posledních letech se stále častěji potvrzuje, že nedostatky v komunikaci snižují důležitost a přijímání vědeckých výsledků ve veřejnosti. Nejen v klimatologii, má to obecnou platnost. Proto považuji ocenění komunikace změny klimatu za pozoruhodný a důležitý počin. Oceněnému přeji hlavně chápavé posluchače.“
O ceně
Cena za komunikaci změny klimatu je určena vědcům a expertům, kteří působí v českém veřejném prostoru. Nejedná se o novinářskou cenu a je jen shoda okolností, že oba letošní laureáti působí v médiích. V komunikaci tohoto tématu naplňují vysoká odborná kritéria porozumění komplexní problematice a práce s daty.
Projekt společně organizují a zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky. O držiteli hlavní ceny rozhoduje nominační výbor složený ze zástupců významných českých institucí zabývajících se klimatickou změnou. Členství ve výboru je čestné a osobní. Cílem ocenění je přispívat k osvětě a kultivaci spolehlivé, věcné a na současném poznání založené diskusi o jedné z nejvážnějších hrozeb světa. Ocenění má také přispívat k přemosťování názorových rozdílů a podporovat kulturu kritické diskuse mezi různými obory.
Předchozími laureáty hlavní ceny jsou:
- 2019: klimatolog Radim Tolasz
- 2020: Ondráš Přibyla a tým Fakta o klimatu
- 2021: klimatolog Miroslav Trnka
- 2022: polární ekoložka Marie Šabacká
- 2023: Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)
V minulých letech organizátoři udělili také čestné ocenění za celoživotní přínos ekologovi, vysokoškolskému pedagogovi a bývalému ministrovi životního prostředí Bedřichu Moldanovi (2021) a genetikovi a molekulárnímu epidemiologovi Radimu Šrámovi (in memoriam 2022); za mimořádný počin vedoucímu vzdělávacího centra TEREZA Petru Danišovi za knihu „Klima je příležitost” a sociologovi Vojtěchu Peckovi za knihu „Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací” (oběma v r. 2023).
Masterclass Učené společnosti
Pro rok 2025 připravujeme nový projekt: Masterclass Učené společnosti. Jedná se o přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online.
Prvním přednášejícím bude Petr Slavíček