06.01.2025
Ve věku 90 let zemřel historik František Šmahel
V neděli 5. ledna 2025 zemřel ve věku 90 let člen Učené společnosti, přední český historik, medievalista prof. František Šmahel. Významně ovlivnil historické bádání v České republice i v zahraničí a zásadním způsobem obohatil českou i světovou historiografii. Jeho vědecké práce se sice úzce vážou zejména k pozdně středověkým dějinám v českém kontextu, ale zasahují i do širších evropských souvislostí a nevyhýbají se ani aktuálním tématům z historie současné.
František Šmahel Byl obdivován nejen pro svou erudici a preciznost, ale také pro svou lidskost, noblesu a ochotu inspirovat další generace badatelů. Byl nejen vynikajícím odborníkem na středověké dějiny a husitství, ale také laskavým a inspirativním člověkem s mimořádnou schopností spojit hluboké vědecké poznání s otevřeností a ochotou sdílet své vědomosti. Jeho odchod znamená nenahraditelnou ztrátu pro vědeckou komunitu i českou kulturu.
Prof. František Šmahel, 17. 8. 1934 - 5. 1. 2025
Snímek AV ČR
Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc., Dr.h.c., vystudoval historii v letech 1955–1959 (po obtížných počátcích, když si musel vstup na Filozofickou fakultu UK „zasloužit“ delší brigádou v uhelných dolech).
Čtyři roky působil jako ředitel muzea v Litvínově (1961–1964), poté přešel do Historického ústavu tehdejší ČSAV, v němž se podílel na základních koncepčních pracích v oblasti historie pozdního středověku. V roce 1974 byl ale z politických důvodů propuštěn. Pracoval pak čtyři roky jako řidič tramvaje v pražské MHD.
Poté se mu podařilo získat skromné místo historika v Muzeu husitského revolučního hnutí v Táboře, kde mj. s podporou dalších kolegů zpracoval dvousvazkové dějiny tohoto města. Po listopadu 1989 se vrátil do obrozeného Historického ústavu a stal se na dvě funkční období jeho ředitelem (1990–1998). Významně se zasloužil o obnovení jeho prestiže nejen v rámci domácích poměrů, ale také v mezinárodním kontextu.
Stal se zakladatelem Centra medievistických studií, společného pracoviště AV ČR a UK, v němž řadu let působil jako ředitel. Od r. 1995 byl profesorem Univerzity Karlovy. Působil také jako předseda Vědecké rady AV ČR. V roce 2002 získal Státní vyznamenání České republiky „Za zásluhy 1. stupně“ a v roce 2005 se stal nositelem ceny Praemium Bohemiae.
Za jeho vědeckou a vědecko-organizační činnost se profesoru Šmahelovi dostalo četných ocenění i v zahraničí, kde přednášel např. na Collège de France, či byl stipendistou prestižního Historisches Kolleg v Mnichově. Stal se čestným členem American Historical Society, členem anglické Royal Historical Society, British Academy, Medieval Academy of America, či Monumenta Germaniae Historica. Přednášel na pozvání v desítce zemí jak na sympoziích, tak samostatně.
Členem Učené společnosti se stal roku 1995, v letech 2002–2004 byl jejím předsedou. V roce 2008 mu Učená společnost udělila medaili za jeho mimořádnou vědeckou činnost v oblasti českých dějin v evropském kontextu.
Masterclass Učené společnosti
Pro rok 2025 připravujeme nový projekt: Masterclass Učené společnosti. Jedná se o přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online.
Prvním přednášejícím bude Petr Slavíček