Petr Slavíček

Co dala věda exkrementu a exkrement vědě?

Když Santorius z Padovy začal v 16. století systematicky vážit své exkrementy, položil tím metodický základ současné experimentální vědy. Tyto experimenty vedly k průlomovému pochopení dýchání a metabolismu. Výzkum odpadních produktů lidského těla od té doby zůstává pevnou součástí vědeckého bádání. Přednáška se zaměří na současné znalosti o biologii, chemii a fyzice lidského exkrementu s důrazem na kvantitativní souvislosti. Prozkoumáme moderní metody a nástroje používané při analýze exkrementů a jejich aplikace v medicíně, ekologii a dalších vědních oborech. Diskutovat budeme také o komplexních systémech, jako jsou města, která nevyhnutelně produkují své vlastní odpady, a o tom, jakým způsobem se tyto odpady zpracovávají a využívají k získávání cenných informací.

Prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D., vystudoval chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, doktorát v oboru molekulární fyziky získal na Matematicko-fyzikální fakultě téže univerzity. Jako postdok působil na Illinoiské univerzitě (Urbana-Champaign, USA). V Ústavu fyzikální chemie VŠCHT v Praze se zabývá teoretickou chemií, radiační chemií a fotochemií. Roku 2016 dostal cenu Neuron. V listopadu 2024 převzal z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Od r. 2017 je členem Učené společnosti ČR.


Petr Slavíček při přípravě masterclass s organizátorkou Helenou Gráfovou (vlevo) a režisérkou Amálií Kovářovou (vpravo).


„Já to doufejme ňák zmáknu.“ Jak se to podařilo, budete brzy moci posoudit sami...