Zpět na seznam článků

11.11.2010

Beran Rudolf

Rudolf Beran se narodil 12. 9. 1943 v Praze jako vnuk předsedy protektorátní vlády let 1938-39. V r. 1946 jeho rodiče spolu s ním emigrovali do Kanady. Rudolf vystudoval matematickou statistiku na University of Toronto v r. 1965 a v r. 1968 obhájil doktorát v matematické statistice na John Hopkins University, Baltimore, USA. V současné době pracuje na University of California, Davis, kde je od r. 2001 vedoucím katedry statistiky. Již dříve zde pracoval v 70. letech a v r. 1978 byl jmenován profesorem. V letech 1985–2001 pracoval na katedře statistiky, University of California, Berkeley, kde byl několik let vedoucím katedry. Několikrát získal německou cenu Alexandra Humboldta (v letech 1997, 1998, 1999) a spolupracoval zejména s odborníky na univerzitě v Heidelbergu a na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Často též spolupracoval s matematiky na australských univerzitách.

Rudolf Beran si uchoval silné cítění ke své původní vlasti, kterou po r. 1989 často navštěvuje, spolupracuje s českými matematickými statistiky a účastní se českých konferencí. V roku 2007 pořádal semestrálni kurz pro PhD studenty matematické statistiky MFF UK, ukončený zkouškou. Byl jedním z editorů sebraných spisů Jaroslava Hájka (Collected Works of Jaroslav Hájek with Commentary), kter vyšly v r. 1998 v nakladatelství J. Wiley ve Velké Británii. Na základě dohody o možném dvojím občanství USA a ČR Rudolf Beran v r. 2000 získal české občanství.

Rudolf Beran je předním světovým odborníkem v matematické statistice. Společnost Thomson-ISI jej v r. 2003 na ISI Web of Knowledge zařadila mezi ”Higly Cited Scientists” v oboru matematika, což znamená, že v uplynulém dvacetiletém období patřil mezi 250 nejčastěji citované odborníky v matematice. V matematické statistice je jeho hlavní oblastí výzkumu asymptotická teorie statistického odhadu, která má širokou škálu aspektů, a v mnoha z nich Rudolf Beran získal výsledky zásadního charakteru, na které navázali mnozí odborníci. Publikoval přes 100 původních prací v tomto oboru, většinu ve vysoce impaktovaných časopisech. V řadě význačných časopisů působil jako Associate Editor. Sám často navázal na výsledky zesnulého českého statistika Jaroslava Hájka. Rudolf Beran používá hlubokých a originálních matematických metod, ale má též hluboký smysl pro výpočetní aspekty statistických procedur, a proslavil se mnoha svými hlubokými výsledky o metodách bootstrap, jackknife a Monte Carlo; v r. 1991 spolu s G. R. Ducharmem publikoval knihu Asymptotic Theory for Bootstrap Methods in Statistics.

Počet jeho vyžádaných přednášek na konferencích, workshopech a seminářích jde do stovek; témata přednášek se neopakují a vždy se týkají nových, originálních výsledků.

Svým celoživotním dílem Rudolf Beran přispěl k rozvoji, popularizaci a aplikacím matematické statistiky. Protože se vždy hlásil ke své náležitosti k české statistice, proslavil i jméno české matematiky.

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)