Zpět na seznam článků

03.11.2010

Exner Otto

Jeden z neznámějších a především nejvýznamnějších vědců ve světě Otto Exner se narodil 14. listopadu 1924 v Praze. Vystudoval Pražskou chemickou technologii a získal titul inženýra. O dva roky později obhájil doktorát technologie. O deset let později, v roce 1961, získal hodnost doktora věd a v roce 1969 byl jmenován profesorem organické chemie v Pardubicích. V roce 2000 obdržel od pardubické university čestný doktorát. Působil v Ústavu pro farmacii a biochemii, poté přešel do Akademie věd – nejprve do Ústavu organické chemie a poté na Polarografický ústav, kde působil celých 14 let. Jako profesor působil také na Slovensku, v Itálii, Francii a Švédsku. V roce 1973 se vrátil zpět do Ústavu organické chemie a biochemie, kde pracoval do konce svého života. V roce 1982 se stává zakládajícím členem a od roku 1991 předsedou International Group for Correlation Analysis, společnosti v rámci IUPAC.
 
Profesor Exner je považován za zakladatele fyzikální organické chemie v ČR. K určování struktury používá fyzikální metody už od 50. let, a to ve spolupráci s domácími i zahraničními chemiky. Řada těchto prací představovala historicky první určení struktury příslušnou metodou. Např. vyřešil strukturu izomerních hydroxymočovin s nekolikaměsíčním předstihem před konkurencí z Dánska a USA. Jeho pozdější pozornost dipólovým momentům mu přinesla vysoké ocenění a jeho kniha patří dodnes k chemickým bestsellerům. Od 70. let se pak věnoval korelační analýze. I v tomto oboru patřil k celosvětovým průkopníkům a nejvýznamnějším představitelům oboru. Svými kolegy byl označován jako nejvýznamnější představitel oboru v Evropě.
 
Otto Exner publikoval přes 360 původních prací v respektovaných časopisech, dvě dnes klasické knihy (Dipole Moments in Organic Chemistry a Correlation Analysis of Chemical Data) a přes dvacet knižních kapitol. Pronikl i do základních učebnic (v učebnici Physical Organic Chemistry jsou mu věnovány hned dvě kapitoly s názvy Exnerova analýza a Platnost isokinetických vztahů). Jeho práce byly vynikajícím způsobem přijaty chemickou veřejností, o čemž svědčí obrovský počet 7 tisíc citací.
 
Pan profesor obdržel nespočet ocenění za svou významnou práci, a to nejen v rámci našeho státu. Čestnými medailemi byl kromě České republiky oceněn např. v Helsinkách nebo Paříži. V roce 1998 získává titul „International Man of the Year“ v anglické Cambridge.
V roce 2006 mu byla pak Akademickou radou AV ČR udělena Čestná medaile Akademie věd ČR „DE SCIENTA ET HUMANITA OPTIME MERITIS“. 

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)