Ivanyi Pavol (zahraniční člen)

Pavol Ivanyi (* 26. 5. 1930 – † 19. 7. 2005) byl významným imunogenetikem, jednou z nejvýraznějších postav slavné „pražské imunologické školy“ šedesátých a sedmdesátých let 20. století.

Narodil se 26. května 1930 v Košicích. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy dokončil v roce 1956, vědeckou hodnost CSc. získal v roce 1963 a vědeckou hodnost DrSc. v roce 1973, obě hodnosti mu udělila Československá akademie věd.

Pavol Ivanyi se během svého postdoktorátního pobytu v laboratoři J. Daussetta v roce 1965 zásadním způsobem podílel na objevu systému lidských hlavních transplantačních antigenů (dále HLA). Na svém pražském pracovišti v Ústavu experimentální biologie a genetiky ČSAV později publikoval řadu prioritních prací navazujících na tento objev. Podílel se na objevu genů pro hybridní sterilitu a významu MHC (H2) pro tzv. neimunologické funkce. Vybudoval první HLA typizační laboratoř ve střední Evropě, která se stala základem nynějšího HLA centra v Institutu klinické a experimentální medicíny. Po odchodu do Holandska v roce 1977 publikoval v prestižních časopisech celou řadu prací o funkci HLA molekul, popsal celou řadu nových variant HLA antigenů. Po roce 1990 začal opět částečně pracovat v Praze, projekty, které koordinoval, podstatně přispěly k rozvoji transplantace kostní dřeně v naší zemi, jmenovitě k zorganizování Registru dárců kostní dřeně, později též placentárni krve, a vylepšení technologie HLA typizace v HLA centru Institutu klinické a experimentální medicíny. Přispěl též k použití informační technologie pro práci v Registru dárců kostní dřeně. Výsledky jeho práce jsou dnes aplikovány v rámci transplantačního programu zárodečných krvetvorných orgánů na klinických pracovištích prakticky pro celou Českou republiku. Evropské programy, které koordinoval, významně přispěly k rozvoji transplantační problematiky v řadě dalších zemí.

Až do svého skonu 19. července 2005 žil střídavě v Praze a Amsterodamu.


F. ŠMAHEL, The Learned Society of the Czech Republic 1994–2004. Praha 2005

Zpět na seznam článků

Novinky

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.

15.11.23

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu v Česku, kterou zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

13.11.23

Učená společnost se připojuje k výzvě odsuzující antisemitismus

Prof. David Jan Novotný z FSV UK a dr. Věra Tydlitátová z FF ZČU zformulovali výzvu kolegům, v níž varují před narůstajícím antisemitismem a prosí kompetentní instituce, aby předsudečné nenávisti čelily všemi zákonnými prostředky. Rada Učené společnosti se k této výzvě připojuje.