Aktuálně

XXIII. Valné shromáždění Učené společnosti České republiky 15.–16. 5. 2017

Učená společnost pořádala ve dnech 15. 5. a 16. 5. 2017 své XXIII. valné shromáždění. Na slavnostní části v Karolinu 15. 5. 2017 udělila medaile a ceny Učené společnosti (PDF, 79 kB).

Veřejná přednáška Učené společnosti „The Convenient Untruths of Economics and Finance“

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na veřejnou přednášku, která se koná v pondělí 22. května 2017 od 17:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1. Přednášku s názvem „The Convenient Untruths of Economics and Finance“ pronese prof. Harbir Lamba (Department of Mathematical Sciences, George Mason University).

Veřejná přednáška „Genetika a původ biologických druhů“

Učená společnost České republiky Vás srdečně zve na přednášku prof. MUDr. Jiřího Forejta, DrSc. (Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.) Genetika a původ biologických druhů. Přednáška se koná 11. dubna 2017 od 15:00 hod. v místnosti č. 206 budovy AV ČR, Národní tř. 3, Praha 1

Úmrtí člena prof. Jana Svobody

V pondělí 13. března 2017 zemřel ve věku 82 let zakládající člen Učené společnosti biolog prof. Jan Svoboda. Zabýval se výzkumem tzv. retrovirů (některé způsobují nádory nebo jiná závažná onemocnění, jako např. AIDS) a jejich vztahy s hostitelskými buňkami.

Profesor Cedric Villani navštíví ve čtvrtek 13. dubna 2017 Prahu

Přední matematik světového formátu, nositel Fieldsovy medaile a mnoha dalších ocenění, profesor Cedric Villani, ředitel Institutu Henri-Poincaré v Paříži a profesor univerzity Claude Bernarda v Lyonu, navštíví na pozvání Učené společnosti ČR ve čtvrtek 13. dubna 2017 Prahu. Profesor Villani pronese dvě přednášky.

ČT Události, komentáře: Julius Lukeš

Spor o národní parky
Jaká budou nová pravidla pro národní parky? Po dnešku to jasné není, poslanci hlasování odložili. Proti sobě stojí dva návrhy: sněmovní a senátní. Ten z horní komory má posílit práva obcí v chráněných oblastech a podle kritiků z řad ministerstva i ekologických aktivistů může znamenat proniknutí developerů do chráněných částí parků. Původní sněmovní úprava naopak počítá s větší ochranou přírody a možným rozšiřováním divočiny. Senátní verzi ve sněmovně obhajoval prezident Miloš Zeman. Co čeká národní parky?

Komentář připojil Julius Lukeš z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR (stopáž: 18:43 až 28:13).

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/217411000370221/

prof. Boris Vyskot obdržel Medaili Gregora Johanna Mendela

Člen Učené společnosti prof. Boris Vyskot obdržel 22. 2. 2017 z rukou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše Medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách. Toto ocenění získal prof. Boris Vyskot za výzkum v oblasti genetiky rostlin, podílel se na vytvoření první transgenní rostliny v Česku, nyní se zabývá výzkumem struktury, funkce a evoluce pohlavních chromozomů rostlin. Vede přednášky vývojové genetiky a epigenetiky na Masarykově, Mendelově a Palackého univerzitě.

prof. Emil Paleček obdržel Medaili Jaroslava Heyrovského

Člen Učené společnosti prof. Emil Paleček obdržel 22. 2. 2017 z rukou předsedy AV ČR Medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Svými pracemi o struktuře DNA založil nové vědecké pole a dnes je jedním z nejcitovanějších autorů prací týkajících se DNA.

Stanovisko Učené společnosti České republiky k navrhované novele zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny

Učená společnost ČR je velmi znepokojena stanoviskem Senátu ČR, který většinou jediného hlasu vrátil do Poslanecké sněmovny ČR k opětovnému projednání v prosinci 2016 schválenou vládní novelu zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.

Prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. vyhlášena TOP ženou Česka v kategorii osobnosti veřejné sféry

Členka Učené společnosti prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., byla 23. ledna 2017 vyhlášena TOP ženou Česka v kategorii osobnosti veřejné sféry. Výsledky dvanáctého ročníku ankety o nejvýznamnější ženu českého byznysu vyhlásil mediální dům Economia.

Prof. PhDr. Jaroslav Pánek, DrSc. přijal čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“

Prof. PhDr. Jaroslav Pánek, DrSc., člen Učené společnosti, přijal 19. ledna 2017 z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“. Tato medaile je nejvyšším oceněním Akademie věd ČR.

Soutěž o ceny v kategorii „středoškolský student“

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny v kategorii „středoškolský student“ za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Cílem je podpora talentovaných studentů a rozvíjení jejich zájmu o vědu.

Bílé Karpaty - přírodní perla jihovýchodní Moravy

Chráněná krajinná oblast (CHKO) a biosférická rezervace (BR) UNESCO Bílé Karpaty se stala letošním cílem již tradiční podzimní vlastivědné exkurze členů Učené společnosti ČR. Program čtyřdenní exkurze (29.9. – 2.10. t.r.) připravili členové Společnosti ekolog Jan Květ a historik Ivan Hlaváček ve spolupráci s pracovnicí oddělení ochrany přírody a krajiny Správy CHKO/BR Bílé Karpaty Ivanou Jongepierovou.

Úmrtí člena prof. Petra Hájka

26. prosince 2016 zemřel ve věku 76 let člen Učené společnosti prof. Petr Hájek. Prof. Petr Hájek byl světoznámý matematik, věnoval se oblasti matematické logiky a jejích aplikací, zejména teorii množin, aritmetice, fuzzy logice, data miningu a zpracování vágní informace. Za svůj přínos odborné komunitě i veřejnosti se stal nositelem celé řady vyznamenání. Poslední rozloučení se koná v sobotu 14. ledna 2017 v 14:00 hod. v Kostele sv. Klimenta, Klimentská, Praha 1.

Cenu Františka Běhounka pro rok 2016 obdržel prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc.

Prof. Pyšek působí v Botanickém ústavu AV ČR, je zakladatelem výzkumu rostlinných invazí v České republice. Publikuje ve více než 260 prestižních časopisech a spolupracuje s řadou špičkových pracovišť po celém světě a věnuje se pedagogické činnosti na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Cenu Neuron za přínos světové vědě převzal 24.11.2016 prof. RNDr. Jan Peřina, DrSc.

Prof. Peřina absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci v r. 1964, kde od té doby stále pracuje. Zároveň působí ve Společné laboratoři Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV ČR. Mezinárodního věhlasu dosáhl svými publikacemi o kvantové, statistické a nelineární optice a teorii koherence světla. Podílel se na objevu vlastností neklasického světla. V Olomouci vybudoval mezinárodně uznávané vědecké centrum.

Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru chemie převzal 24.11.2016 prof. dr. Josef Michl, Ph.D.

Profesor Michl patří mezi nejcitovanější české vědce. Po r. 1968 zůstal v zahraničí, přednáší na University of Colorado Boulder. Vede tým, který vytvořil chemickou stavebnici z molekul a zkouší vyvinout materiály pro účinnější a levnější solární panely.

Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie převzal 24.11.2016 prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc.

Rakovinu mohou vyvolat tzv. retroviry, když přenesou svojí genetickou informaci do zdravé buňky a ta se změní ve zhoubnou. Této hypotéze profesora Jana Svobody věřil v 60. letech minulého století málokdo. Nakonec jeho myšlenku potvrdili američtí vědci a dostali za to Nobelovu cenu. Otevřeli tak cestu k novému způsobu léčby rakoviny. Profesor Jan Svoboda nyní převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie.

Národní cenu vlády Česká hlava převzal dne 26.11.2016 prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc.

​Profesor Forejt se věnuje základnímu problému, který zůstává nedořešen od dob Darwina, a sice jaké jsou mechanismy vzniku nových živočišných druhů. Zaměřil se na studium vzniku samčí neplodnosti mezidruhových kříženců.

Prof. Bičák byl zvolen Fellow of the American Physical Society

Člen Učené společnosti prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr.h.c. byl zvolen Fellow of the American Physical Society (APS). Oznámení prezidenta APS Homer A. Neala naleznete zde (PDF, 206 kB).

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)